Festiwal "Dwa Teatry 2021". Z Tomaszem Manem za kulisami "Papieża" i "Kiedy byłem małym chłopcem…"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal "Dwa Teatry 2021". Z Tomaszem Manem za kulisami "Papieża" i "Kiedy byłem małym chłopcem…"
Tomasz ManFoto: Wojciech Kusiński

Pierwsze ze słuchowisk opowiada o fikcyjnej rozmowie papieża Jana Pawła II z dyktatorem, drugie – o pierwszym rzeszowskim koncercie grupy Breakout. Te dwie historie łączy motyw poczucia wolności stojącej w kontrze do władz komunistycznych. O spektaklach radiowych "Papież" i "Kiedy byłem małym chłopcem…", które znalazły się w programie jubileuszowej, XX edycji Festiwalu "Dwa Teatry", opowiedział ich autor i reżyser Tomasz Man.

plakat dwa teatry 1200.jpg
Startuje XX Festiwal "Dwa Teatry 2021" w Zamościu. W konkursie aż 48 słuchowisk dla dorosłych oraz 15 dla dzieci i młodzieży

Kilkadziesiąt słuchowisk radiowych

W dniach 17-20 września w Zamościu odbędzie się XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry 2021". W programie wydarzenia znajdzie się m.in. konkurs słuchowisk radiowych dla dorosłych oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. W tej pierwszej grupie znalazły się dwa słuchowiska Tomasza Mana – "Papież" oraz "Kiedy byłem małym chłopcem…", które zostały wyemitowane w grudniu 2020 roku i sierpniu 2021 roku w ramach audycji "Scena Teatralna Trójki".

Posłuchaj

6:41
Festiwal Dwa Teatry 2021. Tomasz Man o kulisach powstawania słuchowiska "Papież" (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Reżyserowanie w czasach zarazy

"Papież" – słuchowisko będące zapisem fikcyjnej rozmowy papieża Jana Pawła II z Dyktatorem w czasie trwania stanu wojennego, powstawał, gdy Polskę zaatakowała kolejna fala pandemii. Spowodowało to, że Tomasz Man był zmuszony do reżyserowania zdalnie. 

Tomasz Man Papież 1200.JPG
"Papież" – podsumowanie roku na STT. Posłuchaj słuchowiska

– Reżyserowałem słuchowisko ze swojego domu pod Wrocławiem, łącząc się za pomocą komunikatora z Teatrem Polskiego Radia i realizatorem Andrzejem Brzoską. Aktorzy, czyli Zdzisław Wardejn i Adam Woronowicz byli w studiu, oddzieleni szybą. Nie miałem z nimi bezpośredniego kontaktu, a uwagi przekazywałem przez Andrzeja Brzoskę – wspomina Tomasz Man. – Moi włoscy przyjaciele, którzy mieszkają w Rzymie, byli na tyle mili, że nagrali mi "ambient z Watykanu"  dzwony, gołębie, przechodzących ludzi i przesłali w formie pliku. Mamy więc w warstwie dźwiękowej prawdziwy Watykan – zaskakuje artysta.

Osobliwe spotkanie z papieżem

Do stworzenia scenariusza "Papieża" Tomasza Mana zainspirowało zdarzenie z dzieciństwa. – Miałem 11 lat, gdy papież przybył po raz pierwszy do Polski. Miałem wrażenie, że cały blok, w którym mieszkałem, zamienił się w jeden wielki głośnik. To, co mówił papież, było słychać w każdym oknie. Wtedy zdałem sobie sprawę z rzeczy, o których mówił papież  wolności, odpowiedzialności, miłości, wiary. Było to dla mnie osobiste, bardzo istotne doświadczenie – wyznaje gość Katarzyny Cygler.

Posłuchaj

4:50
"Kiedy byłem małym chłopcem…", czyli historia pewnego koncertu (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Niebezpieczne związki

"Kiedy byłem małym chłopcem…" opowiada o rzeszowskim koncercie Tadeusza Nalepy i grupy Breakout. To historia o miłości i o wolności, o cenie bezkompromisowości oraz o "niebezpiecznych związkach" władzy i sztuki. Słuchowisko zlecone Manowi przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jest prawdopodobnie pierwszym dziełem przeniesionym z desek teatru do radia.

kiedy byłem.jpg
"Kiedy byłem małym chłopcem" – STT na Dwóch Teatrach [POSŁUCHAJ]

 Wyobraziłem sobie potyczkę Tadeusza Nalepy z władzą w sytuacji, gdy wysłany urzędnik służby bezpieczeństwa nie chce dopuścić do pierwszego koncertu Breakoutu, który miał miejsce w 1967 roku. Władza komunistyczna była przeciwna takim głosom w muzyce, poczuciu wolności – mówi Tomasz Man.

W obsadzie słuchowiska "Kiedy byłem małym chłopcem…" pojawili się m.in. Marcin Marzec, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka i Andrzej Chyra.

20. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TVP "Dwa Teatry" już we wrześniu!/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Man (dramatopisarz, reżyser teatralny, autor adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych)
Data emisji: 16.09.2021
Godziny emisji: 9.32, 9.42

kr

Polecane