Festiwal "Dwa Teatry" – 20 lat minęło

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Festiwal "Dwa Teatry" – 20 lat minęło
Festiwal "Dwa Teatry"Foto: mat. promocyjne

Precyzyjnie rzecz ujmując: 21 lat minęło od początku, ale na jubileuszowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej czekaliśmy w ubiegłym roku niemal do końca, czyli do decyzji, że jednak się nie odbędzie. Żal było zarówno spektakli, jak i słuchowisk z 2019 roku, które miały być zaprezentowane sopockiej publiczności i gościom na XX Festiwalu "Dwa Teatry", festiwalu, który stanowił podsumowanie roku w naszych teatrach, ale też rodzaj podziękowania twórcom za ich pracę i zaangażowanie nie tylko w minionych 12 miesiącach, ale też w całych dwóch dekadach XXI wieku.


Posłuchaj

1:55:46
Festiwal "Dwa Teatry" 2021: Janusz Kukuła, Andrzej Brzoska i Wojciech Fułek w TPK (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Od wczesnej wiosny 2021 roku, wciąż niepewni, przygotowywaliśmy się jednak do Festiwalu "Dwa Teatry", nietypowego, bo po raz pierwszy mającego podsumować na obu scenach dwa lata.

Teatr radiowy, mimo przerwy podczas lockdownu wiosną 2020 roku, zdążył zrealizować w tamtym trudnym roku słuchowiska dla Programów: 1, 2 i 3. Jak się okazało, również w Rozgłośniach Regionalnych powstawały słuchowiska. Byliśmy więc przygotowani do atrakcyjnej prezentacji w konkursie, w którym mogły wystartować sztuki stworzone w ciągu dwóch lat.

plakat dwa teatry 1200.jpg
Startuje XX Festiwal "Dwa Teatry 2021" w Zamościu. W konkursie aż 48 słuchowisk dla dorosłych oraz 15 dla dzieci i młodzieży

Decyzje zapadły i ogłoszono, że XX Festiwal "Dwa Teatry" odbędzie się we wrześniu 2021 w… Zamościu.

I tak oto w "Trójce pod Księżycem" spotykaliśmy się tradycyjnie w pierwszych godzinach pierwszego festiwalowego dnia.

Nie wiosną 2020 roku (to pora dotychczasowych Festiwali "Dwa Teatry"), nie w Sopocie (to ich miejsce), ale otworzyliśmy festiwalowe rozmowy, goszcząc Janusza Kukułę, dyrektora Teatru Polskiego Radia – i zarazem radiowej części festiwalu – oraz Andrzeja Brzoskę, reżysera dźwięku Teatru PR.


Janusz Kukuła Foto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski Janusz Kukuła Foto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

Nasi goście opowiedzieli o programie XX edycji "Dwóch Teatrów", o wydarzeniach specjalnych i o tym, co stanowi jej nurt główny, czyli o konkursie. Jury tym razem będzie miało sporo pracy, oceniając kilkadziesiąt słuchowisk z dwóch lat. Programy PR oraz Rozgłośnie Regionalne mogły zgłosić na konkurs po trzy słuchowiska z 2019 i 2020 roku. Tym razem oceniane były także sztuki dla młodszych słuchaczy. Werdykty poznamy na Gali Finałowej 20 września.

Andrzej Brzoska i Baszka Marcinik , Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio Andrzej Brzoska i Baszka Marcinik Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Wśród wydarzeń towarzyszących konkursowi znajdzie się między innymi pierwsza (od 1974 roku) realizacja radiowa "patrona" Festiwalu, czyli "Dwóch Teatrów" Jerzego Szaniawskiego. Będą też realizowane "na żywo" jednoaktówki Ireneusza Iredyńskiego, koncerty oraz spotkania z aktorami.

Nagrodę Wielką Festiwalu "Dwa Teatry" odbiorą w tym roku Ewa Wiśniewska oraz Jerzy Zelnik.

Jak zostaniemy przyjęci przez zamojską publiczność, przekonamy się już niebawem. Festiwal rozpoczyna się o poranku 17 września. Zakończy się wieczorem trzy dni później.

Wojciech Fułek Foto: Polskie Radio Wojciech Fułek Foto: Polskie Radio

Naszym gościem w tym wydaniu TPK był także Wojciech Fułek, osoba ważna dla dwudziestoletniej historii "Dwóch Teatrów". Kiedy festiwal zagościł w Sopocie, był on wiceprezydentem miasta, które obchodziło swoje stulecie. W tym roku Sopot świętuje 120-lecie uzyskania praw miejskich, a nasz gość jest autorem licznych słuchowisk, z których aż trzy zobaczymy w konkursie. Porozmawialiśmy więc o historii festiwalu jubilata, ciekawi nowego miejsca, w którym będzie się on odbywał, oraz o radiowej twórczości Wojciecha Fułka.

A oto słuchowiska, które reprezentują "Scenę Teatralną Trójki" na XX Festiwalu "Dwa Teatry".

Z 2019 roku:

 • "Prezydent Paderewski" Marka Kochana;
 • "Kiedy byłem małym chłopcem" Tomasza Mana;
 • "Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

 

Z 2020 roku:

 • "Pacierz Nościerz" Mateusza Żaboklickiego w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz;
 • "Papież" Tomasza Mana;
 • "Droga Marion" Romualda Wiczy-Pokojskiego.

 

Przypomnieliśmy fragmenty wybranych słuchowisk ze "Sceny Teatralnej Trójki".

Zapraszamy w pierwszym dniu XX Festiwalu "Dwa Teatry", na kilka godzin przed jego rozpoczęciem.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: 
Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 17.09.2021
Godzina emisji: 00.04

(Tekst: Barbara Marcinik)


Polecane