Bob Dylan – wybitnie kreatywne lata 70.

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Bob Dylan – wybitnie kreatywne lata 70.
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Stefano Chiacchiarini

W ramach rozciągniętych w czasie obchodów 80. urodzin Boba Dylana tym razem przyszła pora na jeden z najbardziej owocnych twórczo okresów w jego karierze, czyli na lata 70.

Utwór "Knockin’ On Heaven’s Door" Bob Dylan napisał specjalnie dla potrzeb filmu "Pat Garrett i Billy Kid" z 1973 roku, w którym sam wokalista miał okazję dać próbkę swych umiejętności aktorskich, grając tajemniczą postać o przydomku Alias. Właśnie od tej piosenki Grzegorz Hoffmann rozpoczął przegląd najciekawszych dokonań artysty z ósmej dekady XX wieku.  


Posłuchaj

59:43
Bob Dylan – wybitnie kreatywne lata 70. (GH+ Extra 15/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Chwilę później zabrzmiała ballada "Forever Young" a tuż po niej utwór "Never Say Goodbye" – obie kompozycje pochodzą z nagranego w towarzystwie zespołu The Band albumu "Planet Waves", wydanego w 1974 roku i poświęconego w dużym stopniu żonie Dylana, Sarze. W tym samym roku ukazał się koncertowy longplay "Before the Flood", również reprezentowany w audycji przez dwie piosenki.

Płyta "Blood on the Tracks" z 1975 roku zajmuje szczególne miejsce w dorobku artysty, choćby z tego względu, że jako pierwsza dotarła na szczyt amerykańskiej listy bestsellerów. Jest to zarazem na tyle wybitne artystycznie dzieło, że w audycji znalazło się miejsce aż na trzy zawarte tam utwory. Nie gorszy był wydany rok później album "Desire", dlatego Grzegorz Hoffman i w tym przypadku sięgnął po trzy piosenki.

Bob Dylan - "One More Cup of Coffee", źródło: YouTube / Bob Dylan 

Lista utworów:

 1. "Knockin’ on Heaven’s Door"
 2. "Forever Young"
 3. "Never Say Goodbye"
 4. "All Along the Watchtower (live)"
 5. "Like a Rolling Stone (live)"
 6. "Tangled Up in Blue"
 7. "Idiot Wind"
 8. "Shelter from the Storm"
 9. "Hurricane"
 10. "Sara"
 11. "One More Cup of Coffee"

***

Tytuł audycji: GH+ Extra
Autor audycji: Grzegorz Hoffmann 
Data emisji: 15.09.2021
Godzina emisji: 02.00

kc

Polecane