"Policz i nie przelicz się!". UOKiK radzi jak inwestować mądrze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Policz i nie przelicz się!". UOKiK radzi jak inwestować mądrze
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ wutzkohphoto

"Policz i nie przelicz się!" to nowa kampania zorganizowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inicjatywa ma na celu przestrzec przed konsekwencjami związanymi z podejmowaniem nieprzemyślanych inwestycji finansowych. Zwraca również uwagę na ryzyko utraty oszczędności. W ramach kampanii można zapoznać się z poradami ekspertów, którzy zwracają uwagę na rozsądne podejmowanie decyzji i nieuleganie emocjom związanym z licznymi okazjami. 

– W ramach kampanii zachęcamy do mądrego i ostrożnego lokowania oszczędności. Sugerujemy również, by o tego typu inwestycjach myśleć długofalowo. Przed podpisaniem umowy i wpłaceniem pieniędzy, należy zawsze dokładnie zapoznać się z dokumentami i podjąć decyzję bez emocji, po głębokim namyśle. Należy pamiętać, że to my poniesiemy skutki finansowe, jeśli inwestycja okaże się nietrafiona. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Jeśli część zapisów jest niezrozumiała, warto o nie dopytać, a w razie nieustających wątpliwości, lepiej zrezygnować z inwestycji  wyjaśnił Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Posłuchaj

3:39
Kampania UOKiK "Policz i nie przelicz się!" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Inwestycje

– W dzisiejszych czasach inwestowanie jest łatwiejsze niż w jakimkolwiek innym momencie historii. Każdy z nas, kto ma dostęp do smartfona z internetem, może inwestować zarówno w instrumenty notowane na giełdzie polskiej, jak i zagranicznej. To, że mamy łatwiejszy dostęp do inwestycji nie oznacza, że są one prostsze. Nadlał czyha na nas wiele pułapek. Zdroworozsądkowe podejście jest czymś, co nieustannie powinniśmy stosować.  Wystrzegajmy się inwestycji, których nie rozumiemy. Nawet jeśli wydaje nam się to wyjątkowo atrakcyjna oferta  przestrzegał Przemysław Gershman z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Policz i nie przelicz się – Inwestowanie (Ogłoszenie UOKiK 2021) / Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)

Bezpieczeństwo

– Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna inwestycja. Każda z nich obarczona jest ryzykiem. Jest ono tym większe, im wyższa jest proponowana stopa zwrotu. Wielokrotnie słyszymy o ofertach inwestycji ze stopą sięgającą nawet dziesięciu czy piętnastu procent. W takim przypadku natychmiast powinno zapalić się nam czerwone światło. Zachowajmy szczególną ostrożność przed propozycjami, które kuszą obietnicą zysku bez ryzyka – podkreślił Jacek Barszczewski, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

Policz i nie przelicz się – Nieruchomości (Ogłoszenie UOKiK 2021) / Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)

Pierwsze kroki

– Zazdroszczę każdemu, kto obecnie zaczyna wchodzić w świat inwestycji. Łatwość dostępu oraz możliwość wyboru narzędzi jest szalenie szeroka. Nie spotkałem się z takim wyborem, gdy sam stawiałem pierwsze kroki. To dobry moment, żeby zacząć swoją przygodę z inwestycjami. Stare, sprawdzone zasady dotyczące naszych środków, nie straciły jednak na aktualności i nadal obowiązują. Przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o spółce, w którą chcemy zainwestować i nie wydawać więcej pieniędzy, niż mamy. Nie ruszajmy również środków przeznaczonych na tak zwaną czarną godzinę. Musimy czuć się komfortowo z naszą inwestycją. To, że znajdziemy spółkę, która zyska w przyszłości, nie oznacza, że proces ten zacznie się już w najbliższych godzinach czy dniach. Należy mieć na uwadze, że po drodze mogą wydarzyć się obsunięcia kapitału, na które powinniśmy być przygotowani – dodał Przemysław Gershman. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna 
Data emisji: 15.09.2021
Godzina emisji: 13.16

zch

Polecane