Przed 46. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
2021-09-18, 17:09 | aktualizacja 2021-09-18, 22:09
W poniedziałek 20 września rozpoczyna się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O sekcjach konkursowych i wydarzeniach towarzyszących Ryszard Jaźwiński rozmawiał w Trójce z Tomaszem Kolankiewiczem, dyrektorem artystycznym festiwalu.
– Jest kilka mocnych tytułów, to filmy wyczekiwane, które były lub będą pokazywane na międzynarodowych festiwalach. Stawka jest silna, jury stanie przed trudnym wyborem – mówi Tomasz Kolankiewicz o filmach, które w Gdyni powalczą o Złote Lwy.
Posłuchaj
Do Konkursu Głównego 46. FPFF zakwalifikowało się 16 filmów, wśród nich 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich i 3 drugie filmy reżyserów. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zakwalifikowały się 24 filmy wyprodukowane przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Najmro - teaser PL (Official Trailer) / Kino Helios Polska
W tegorocznej finałowej szesnastce znalazły się (alfabetycznie): "Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz, "Ciotka Hitlera" Michała Rogalskiego, "Hiacynt" Piotra Domalewskiego, "Inni ludzie" Aleksandry Terpińskiej (debiut), "Lokatorka" Michała Otłowskiego, "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka. Kolejne filmy to: "Mosquito State", który wyreżyserował Filip Jan Rymsza, "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" Mateusza Rakowicza (debiut), "Powrót do Legolandu" Konrada Aksinowicza, "Prime Time" Jakuba Piątka (debiut), "Przejście" Doroty Lamparskiej. W Konkursie Głównym znalazły się także: "Sonata" Bartosza Blaschke (debiut); "Śmierć Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego, "Wszystkie nasze strachy", który wyreżyserowali Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt, "Zupa nic" Kingi Dębskiej oraz "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego.
Zupa nic - zwiastun PL (Official Trailer) / Kino Helios Polska
W składzie komisji konkursowej, która przyzna najcenniejszą polską filmową nagrodę, znalazło się osiem osób. Poza przewodniczącym jury, reżyserem i scenarzystą Andrzejem Barańskim oraz Joanną Kulig i Mikołajem Trzaską są to pisarz, dramaturg i scenarzysta Robert Bolesto, operator, reżyser, scenarzysta filmowy Bogdan Dziworski, czeska filmoznawczyni Emilia Mira Haviarová, kostiumografka Dorota Roqueplo i reżyserka Agnieszka Smoczyńska.
Żeby nie było śladów - główny zwiastun filmu / KinoSwiatPL
24 tytuły wystartują w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Wybrano je z prawie 90 zgłoszeń. Najlepsze krótkie metraże wybierze jury pod przewodnictwem reżyserki i scenarzystki Małgorzaty Szumowskiej. – Produkcja filmów krótkich bardzo się sprofesjonalizowała. To głównie obrazy, które powstają w szkołach filmowych czy Studiu Munka. Jest też kilka filmów wyprodukowanych niezależnie, które w ogóle nie odstają poziomem od tych profesjonalnych, grają w nich wybitni aktorzy, czasami takiej obsady pozazdrościłby twórca filmu pełnometrażowego – podkreśla rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.
5 tytułów rywalizować będzie natomiast w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. Trafiły one na 46. FPFF bez selekcji. – Co ciekawe tych mikrobudżetów wcale tu nie widać. To nie są jakieś ułomne dzieła, a pełnoprawne produkcje filmowe, które prezentują szeroki rozstrzał formalny i tematyczny – dodaje Tomasz Kolankiewicz.
***
Filmem otwarcia 46. FPFF będzie film Andrzeja Munka "Zezowate szczęście", bowiem w tym roku przypada podwójna okrągła rocznica: stulecia urodzin i sześćdziesiąta rocznica śmierci Andrzeja Munka, jednego z najważniejszych twórców polskiego kina. Był kluczową postacią polskiej szkoły filmowej oraz istotnym twórcą dla rozwoju kina artystycznego w kraju.
Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Agnieszka Holland. Reżyserka i scenarzystka odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas finałowej gali festiwalu. Wcześniej trzykrotnie była laureatką Złotych Lwów za filmy: "Gorączka", "W ciemności" oraz "Obywatel Jones".
Ponadto w audycji:
- premiera w kinach: "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" w reżyserii Mateusza Rakowicza – wywiad z autorem filmu (film w Konkursie Głównym 46. FPFF w Gdyni);
- w kinach: "Zupa nic" w reżyserii Kingi Dębskiej – wywiad z autorką filmu (film w Konkursie Głównym 46. FPFF w Gdyni);
- piosenki z polskich filmów.
***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 18.09.2021
Godzina emisji: 16.07
IAR/PAP/mk