Pocovidowa rehabilitacja coraz bardziej potrzebna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pocovidowa rehabilitacja coraz bardziej potrzebna
zdjęcie ilustracyjneFoto: Studio Romantic/Shutterstock

Już ponad 1500 osób skorzystało z realizowanej w szpitalu MSWiA w Głuchołazach w terapii pomagającej w odzyskaniu sprawności po przejściu COVID-19. To jeden z pierwszych w kraju ośrodków, które pomagają w walce z przypadłościami, które nie znikają wraz z pokonaniem choroby.


polska koronawirus free 1200 shutt
Rośnie liczba hospitalizowanych. Wiceminister zdrowia: to ponad 20 proc. wzrost

Okazuje się, że tu nie ma żadnych reguł: wiek, ani tym bardziej sposób przechorowania koronawirusa są bez znaczenia: w Głuchołazach leczą się także ludzie młodzi, którzy przed chorobą byli sprawni fizycznie. Na rehabilitacji osoby, które bardzo ciężko chorowały, mogą spotkać tych, którzy przeszli COVID skąpobjawowo.


Posłuchaj

4:13
Rehabilitacja pocovidowa coraz powszechniejsza (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Objawów z którymi mamy do czynienia jest coraz więcej, można ich już wymienić ponad 60. Dotyczą bólów stawowych, bólów mięśni, klatki piersiowej czy bólu głowy, trudności w zasypianiu, zaburzeń związanych z koordynacją czy równowagą, pamięcią i koncentracją, lękami i depresją – wylicza dr Jan Szczegielniak ze Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach. – Potrzeba rehabilitacji okazuje się coraz większa i dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci – wskazuje.

– Musieliśmy wdrożyć bardzo proste terapie, a więc wrócić np. do kolorowanek: mówimy o takim poziomie upośledzenia – dodaje zatroskany. – Niestety, mgła covidowa pojawia się nie tylko u starszych osób. Są pacjenci, którzy mają naprawdę ogromne problemy i nie potrafią zrobić najprostszych rzeczy: dostosować kolorów, dwóch obrazków w określonej kolejności… – potwierdza Katarzyna Bogacz, zastępca kierownika, specjalista fizjoterapii.

W rehabilitacji wykorzystywana jest również najnowsza technika: np. w pracowni wirtualnej rzeczywistości pacjenci mają ćwiczenia psychoterapeutyczne z goglami VR. Stosowane są one m.in. do leczenia stanów lękowych.

– Na szczęście jest metoda, która pozwala uniknąć takich powikłać – szczepienie. U tych osób, które się zaszczepiły, nawet zachorowanie będzie przebiegać znacznie łagodniej. Obserwacje kliniczne wskazują, że szczepienie jest gwarantem naszego bezpieczeństwa – mówi dr Szczegielniak.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Daniel Klimczak (Radio Opole)
Data emisji: 13.09.2021
Godzina emisji: 12.36

pr

Polecane