Książki dla dzieci wydoroślały

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Książki dla dzieci wydoroślały
Foto: Glow Images/East News

- Książki dla dzieci są instrumentem uczącym nas, dorosłych, jak z dziećmi rozmawiać. Korzystajmy z nich jak z narzędzia, aby wspólnie odkrywać nowe terytoria – zachęcają goście „Klubu Trójki”.

Posłuchaj

Nad książką jesteśmy RAZEM
+
Dodaj do playlisty
+

Dawniej zawsze z morałem, dziś odrobinę niedopowiedziane, zachwycają różnorodnością tematów i bogactwem oprawy. – W książkach dla dzieci zmieniło się wszystko. Przede wszystkim cele, jakie autorzy książek sobie stawiają pisząc je – powiedziała dr Aleksandra Piotrowska, psycholog rozwojowy.

Kiedyś książki dla dzieci wskazywały jedynie słuszne przesłania, pokazywały i mówiły jaki człowiek ma być, dziś autorzy traktują dzieci poważniej. – Im bardziej one same włączą się w problemy w książce opisane, tym większe prawdopodobieństwo, że coś dobrego dla rozwoju z tego wyniknie – wyjaśniła tę zmianę psycholog.

- Bardzo silny jest dziś nurt książki obrazkowej, czyli takiej, która daje możliwość zagłębienia się w literaturę dziecku, które jeszcze nie czyta - dodała Ewa Świerżewska, redaktor naczelna portalu qlturka.pl. Na etapie późniejszym bardzo istotny jest właściwy dobór literatury do wieku i rozwoju dziecka.

Trzeba pamiętać, że to my, dorośli, wprowadzamy dziecko w świat, dlatego od nas zależy, jakie książki damy dziecku. - Jeszcze nie wszyscy rodzice są świadomi istnienia książek poruszających ważne problemy, bo gdy wchodzą do centrum handlowego, znajdują zalew książek różowych, brokatowych, a tych najlepszych nie – zauważyła Świerżewska.


- I tu liczymy na wszystkich, którzy pomogą nam docierać do rodziców. Szczęśliwie rośnie liczba tych, którzy są przeświadczeni, że należy szukać fachowej, merytorycznej pomocy - dodała dr Piotrowska.

Goście Dariusza Bugalskiego zauważyły, że książki stanowią doskonały punkt wyjścia do bycia razem, który spaja rodzinę. – Książka nas angażuje, jest przyczynkiem do rozmowy o emocjach i rozwijania więzi między nami i dzieckiem – powiedziała redaktor qlturki.pl.  

W literaturze pojawiają się motywy, które mogą pomóc rodzicom w poważnych rozmowach z dziećmi na temat: emocji (np. książeczka "Billy jest zły"), seksualności („Wielka księga siusiaków”), śmierci („Żegnaj Panie Muffinie!”) czy inności („Mój przyjaciel Szymon”).


- Te książki dają szansę także osobom dorosłym, na nauczenie się rozmawiania o takich sprawach, o których nawet dorośli między sobą nie bardzo potrafią rozmawiać – zauważyła psycholog.


Oczywiście jest także cała masa książek, które są przyjemną, miłą lekturą, cieszą dusze, przy których można się pośmiać. O nich, a także wydawnictwach specjalizujących sie w książkach dla dzieci - w naszej audycji!

 

Aby wysłuchać całej rozmowy "Nad książką jesteśmy RAZEM”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00.

 

(asz)

Polecane