Opieka społeczna dla bezdomnych kotów. Niezwykła inicjatywa poznańskiego magistratu
2021-09-13, 06:09 | aktualizacja 2021-09-14, 10:09
Wielu z nas czasem wystawi włóczącym się po naszej okolicy kotom miskę z wodą lub karmą. Od niedawna takie osoby mogą starać się o specjalną legitymację. W Poznaniu właśnie trwa nabór na Społecznych Opiekunów Kotów Wolno Żyjących. Każdy z nich uzyska nie tylko specjalny dokument, ale i pomoc materialną w postaci karmy, usług weterynaryjnych oraz ocieplonych domków dla kotów.
Ważny element miejskiego ekosystemu
Rada Miasta Poznania postanowiła szukać domów dla bezdomnych zwierząt i otoczyć opieką te, które pozostają na ulicy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wolno żyjące koty, polując na myszy i szczury, dbają o to, by ich populacja nie rozprzestrzeniała się, co czyni miauczących pupili ważnym składnikiem miejskiego ekosystemu.
Posłuchaj
Wystarczy się zgłosić
By otrzymać legitymację Społecznych Opiekunów Kotów Wolno Żyjących, (których w Poznaniu jest 150 tys.), wystarczy zgłosić się do tamtejszego urzędu miasta i zobowiązać do opieki nad bezdomnymi kotami. Jedną z opiekunek jest m.in. Bernardetta Bednarek, która w zeszłym roku zapewniła dom tymczasowy 35 kotom.
– Dom tymczasowy prowadzę od lat. Zajmujemy się głównie kastracją i sterylizacją bezdomnych kotów, a także pomocą w leczeniu. Od praktycznie 20 lat mamy swoje stado, też na ogródkach działkowych. Staramy się zapewnić im jedzenie i schronienie – opisuje swoją działalność.
Pomoc dla opiekunów
Teraz pomaganie będzie łatwiejsze. Osoby, które społecznie zajmują się dokarmianiem kotów, mogą otrzymać również drewniane, ocieplane domki dla kotów, którymi się opiekują. Koty mają wtedy schronienie, zwłaszcza w okresach niesprzyjającej pogody – wyjaśnia Agata Chęcińska z poznańskiego magistratu.
Małe koty w wielkim mieście./Fundacja Kocialandia
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski
Data emisji: 13.09.2021
Godzina emisji: 6.23
kr