Kryzys wieku średniego nie istnieje? "To po prostu zjawisko, które dotyczy społeczeństwa"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kryzys wieku średniego nie istnieje? "To po prostu zjawisko, które dotyczy społeczeństwa"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Tzw. kryzys wieku średniego może pojawić się u nawet 40 proc. ludzi i dotyczy nie tylko mężczyzn. Zdaniem psychologów pojęcie kryzysu wieku średniego ewoluuje, a to m.in. z powodu stresu i zmian środowiskowych.

mózg pixabay 1200x660.jpg
Aktywność mózgu wpływa na starzenie się oraz długość życia

Kryzys wieku średniego nie zna płci

Stateczny mąż i ojciec nagle zaczyna pracować nad swoją sylwetką, zmienia styl ubierania się, w jego garażu pojawia się nowy sportowy samochód, a u jego boku – dwa razy młodsza od niego kochanka. Taki obraz kryzysu wieku średniego pojawia się w filmach, a co za tym idzie, w zbiorowej wyobraźni. Jednak życie to nie film, a i czasy się zmieniają. 

– Skoki hormonów, które mają miejsce około czterdziestki, dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn – podkreśla Ewa Kempisty-Jeznach, lekarz medycyny męskiej. – Świat totalnie zmienił się przez stres, przez zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Zaczynamy wpadać w stany depresyjne, rozdrażnienie, zmiany nastroju – tłumaczy.

– Kryzys związany z rozwojem możemy przejść na każdym etapie życia. Oznacza to, że ten kryzys, nawet kryzys wieku średniego, nie jest czymś wyjątkowym. Jest to po prostu zjawisko, które dotyczy społeczeństwa – dodaje coach Aleksandra Zawadzka.

Posłuchaj

3:08
Kryzys wieku średniego kryzysem jako każdy inny. Z czego wynika i jak go powstrzymać? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zauważyć się na nowo

Z powodu tych zmian o kryzysie wieku średniego mówi się coraz rzadziej. To pojęcie przechodzi rewolucję, stając się zjawiskiem zupełnie normalnym, bo zależy od zmian, jakie odbywają się w naszych organizmach, a także od wielu innych czynników. Można zaliczyć do nich nasze relacje z bliskimi, życiowe doświadczenia, a także to, czy w naszej rodzinie występowała depresja.

Czy na tym niekorzystnym dla naszego życia psychicznego zmianom można jakoś przeciwdziałać lub je opóźnić?  – Kiedy dzieci wyprowadzają się na studia i zostajemy sami z mężem lub żona, nie wiemy, o czym mamy rozmawiać. Do tej pory rozmawialiśmy o prowadzeniu domu, o codzienności. Trzeba zauważyć się na nowo. Otwartość na siebie nawzajem i rozmowa pomogą nam najbardziej – podpowiada psycholog Paulina Mierzejewska. – Rozwiązaniem jest sport, pod warunkiem, że nie jest to plastrem na wszystko, co dzieje się wokół – dodaje Aleksandra Zawadzka.

Posłuchaj

1:24
Czy 40. urodziny to koniec świata? Przechodnie o kryzysie wieku średniego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

#3 Kryzys wieku średniego: nasza skrajność czy szansa dla Boga? - Jan-Harry Cabungcal/nadzieja TV

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 13.09.2021
Godziny emisji: 7.19, 7.26

kr


Polecane