Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Audycje w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Audycje w Trójce
Msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej odprawiana w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, 12 września 2021 roku Foto: PAP/Andrzej Lange

12 września, w dniu beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej w Programie 3 Polskiego Radia wyemitowaliśmy specjalne audycje poświęcone tym wydarzeniom. 

Rano zaprosiliśmy na  specjalne wydanie "Muzycznych rozmów", które w całości było poświęcone beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Jak Prymasa Tysiąclecia widzieli go twórcy i artyści, jak wspominali go ludzie, którzy go znali osobiście? Agnieszka Trzeciakiewicz zaprosiła na spotkanie z Elżbietą Staniszewską – autorką płyty Polskiego Radia "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny" – oraz prof. Józefem Naumowiczem – historykiem Kościoła, a także na wizytę w pracowni artysty rzeźbiarza – autora popiersia kardynała Wyszyńskiego stworzonego z okazji beatyfikacji. 

W godz. 9.00-16.00 Program 3 Polskiego Radia wyemitował cykl Elżbiety Korczyńskiej składający się z ośmiu odcinków przedstawiających te wyjątkowe postacie i ich niezwykłe dzieła życia, zawierających wypowiedzi biskupów diecezji, które były w szczególny sposób związane z życiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, sióstr ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz historyków. 


Posłuchaj

1:42:36
Kardynał Stefan Wyszyński oczami artystów (Muzyczne rozmowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W pierwszym odcinku ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski, mówił o tym, dlaczego ta podwójna beatyfikacja jest tak ważna, a także o relacjach łączących te wyjątkowe postaci.

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Kardynał Stefan Wyszyński – serwis specjalny Polskiego Radia

Posłuchaj

2:44
Ksiądz kardynał Kazimierz Nycz (Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski, ordynariusz włocławski, opowiadał o latach pobytu kardynała Stefana Wyszyńskiego we Włocławku i o tym, jak dużą rolę w jego życiu odegrała diecezja włocławska.

Posłuchaj

2:44
Ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski (Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Siostra Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża mówiła o więzi łączącej matkę Elżbietę Różę Czacką i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Poruszyliśmy także tematy oczekiwania na beatyfikację przez siostry z założonego przez matkę Czacką Zgromadzenia oraz jej znaczenia dla dzieła Lasek. 

Posłuchaj

2:41
Siostra Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża (Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Prof. Paweł Skibiński z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego mówił o kardynale Stefanie Wyszyńskim jako nauczycielu wolności: "Prymas był człowiekiem, który nie bał się podejmować trudnych wyzwań."

Posłuchaj

2:40
Prof. Paweł Skibiński (Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Metropolita gnieźnieński i prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, mówił o spojrzeniu prymasa Wyszyńskiego na Gniezno oraz na jego miejsce i rolę w historii.

Posłuchaj

2:34
Arcybiskup Wojciech Polak (Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski o wpływie czasów studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i pierwszych doświadczeń duszpasterskich na Lubelszczyźnie na życie i posługę Prymasa Tysiąclecia. 

Posłuchaj

2:44
Arcybiskup Stanisław Budzik (Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ksiądz Biskup Krzysztof Wętkowski, ordynariusz włocławski, o staraniach kardynała Stefana Wyszyńskiego o zachowanie działalności Kościoła w Polsce w czasach komunizmu oraz o niezwykłej pracowitości błogosławionego. 

Posłuchaj

2:49
Krzysztof Wętkowski (Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, zwrócił uwagę, że życie kardynała Stefana Wyszyńskiego przypomina życie męczenników Kościoła ze względu na ciągłe szykany i prześladowania ze strony komunistycznych władz, jednak jego postawa wobec wszystkich, którzy go prześladowali i więzili, była wyjątkowa, pełna gotowości do przebaczenia. 

Posłuchaj

2:53
Arcybiskup Stanisław Gądecki (Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


1200x660-CZACKA.JPG
Roża Czacka – Niewidoma Matka Niewidomych – serwis specjalny

W audycji "Leniwe przedpołudnie" (godz. 10.00-11.00) Anna Popek rozmawiała z Piotrem Dmitrowiczem, dyrektorem Muzeum im. Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Trójkowy gość opowiedział m.in. o historii jednego z eksponatów – pastorału z kości słoniowej, który został użyty w czasie uroczystości beatyfikacyjnych.


Posłuchaj

7:25
Piotr Dymitrowicz, dyrektor Muzeum im. Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego, opowiada o niezwykłym pastorale (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na "Scenie teatralnej Trójki" o godz. 20.00 wysłuchaliśmy okolicznościowego słuchowiska Polskiego Radia Lublin "Chodzi nam o rząd dusz..." Jarosława Praszczałka na podstawie skryptu rozmów, jakie kardynał Stefan Wyszyński przeprowadził z I sekretarzem KC Władysławem Gomułką.

O beatyfikacji w dniu uroczystości także w "Serwisach Trójki". 

Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka – wzajemne inspiracje

O duchowej przyjaźni Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Róży Czackiej, założycielki i prezesa Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, rozmawialiśmy we wtorkowym "Klubie Trójki". – Relacje kardynała Stefana Wyszyńskiego i Róży Czackiej trwały przez wiele lat, a swoje apogeum osiągnęły w czasie wojny. Gdy w 1942 roku późniejszy kardynał przyjeżdżał do Lasek, w pewien sposób były one zapleczem dla walczącej Warszawy. Momentem kulminacyjnym było Powstanie Warszawskie. W Laskach istniał szpital polowy. Pojawiło się pytanie, jak bardzo można zaangażować się w pomoc walczącej Warszawie, równocześnie biorąc odpowiedzialność za niewidomych. Matka postawiła sprawę jasno: jeżeli naród w 1939 roku podjął decyzję o walce, niewidomi również powinni być cząstką tej walki. Ta heroiczna postawa wpływała na innych, m.in. na księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego – opowiadał Szymon Sławiński, autor książki dla dzieci o matce Elżbiecie Róży Czackiej pt. "Róża", a dawniej dyrektor generalny ​Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. 

wyszynski czacka pap nac 1200.jpg
Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka – wzajemne inspiracje

W reportażu Antoniego Rokickiego "Prymas z bliska" o postaci duchownego opowiadał m.in. ks. infułat Stanisław Kur, doktor habilitowany nauk teologicznych, biblista. Ksiądz Kur jest najstarszym kapłanem archidiecezji warszawskiej, który otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Wyszyńskiego. 

– Był on wielkim wodzem, przywódcą. Człowiek pamięta go z wielkich kazań. W kontaktach osobistych był bardzo serdeczny, bezpośredni. Był też wymagający – opisywał Prymasa Tysiąclecia ks. Kur. 

NAC Wyszyński  procesja 1200.jpg
Wielki mąż stanu i ciepły człowiek. Prymas Stefan Wyszyński. Reportaż [POSŁUCHAJ]

***

Przypomnijmy, że w maju br. z okazji 40. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia i ogłoszenia roku 2021 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis specjalny wyszynski.polskieradio.pl

Na stronie wyszynski.polskieradio.pl zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ jego autorytetu zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie ataków komunistycznych władz na Kościół. Dzięki archiwalnym nagraniom pokazano też inną, osobistą stronę postaci Wyszyńskiego – człowieka obdarzonego poczuciem humoru, filozofa miłującego przyrodę, pacjenta walczącego z cierpieniem spowodowanym nieuleczalną chorobą. 

gs


Polecane