Reportaż o znaczeniu beatyfikacji [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż o znaczeniu beatyfikacji [POSŁUCHAJ]
Nowo otwarta wystawa "Stefan Wyszyński" przed siedzibą Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, 13 września 2021 roku. Wczoraj papież włączył do grona błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę CzackąFoto: PAP/Piotr Wittman

Dla jednych beatyfikacja nie jest niczym ważnym; jest zbędna, a nawet przeszkadza. Dla drugich jest ważnym wydarzeniem i zachętą do poznania życia przyszłych błogosławionych. 

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Kardynał Stefan Wyszyński – serwis specjalny Polskiego Radia

Państwo Kamil i Weronika Kreczkowie najpierw sami czytali biografie kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej, a także ich rozważania, potem swoim córkom czytali książkę Piotra Kordyasza "Stefek", aż w końcu stworzyli rodzinną grę planszową "Non Posumus", która prezentuje życie prymasa.


Posłuchaj

12:29
Będziesz miłował (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– W zeszłym roku dowiedzieliśmy się, że beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego, która była przewidziana na czerwiec, została przeniesiona na nie wiadomo kiedy. Pomyśleliśmy sobie, że tak naprawdę mało co o nim wiemy. I wpadliśmy na pomysł, żeby zrobić coś, co przybliży nam, naszym dzieciom postać kardynała Wyszyńskiego – mówi Kamil Kreczko, autor gry „Non Possumus”. – Pierwsze, co czytaliśmy, to książkę, którą mieliśmy na półce, czyli wspomnienia o kardynale Wyszyńskim. Później okazało się, że są także wspomnienia siostry kardynała, które są bardzo ciekawe dla naszych dzieci – dodaje Weronika Kreczko, współautorka gry „Non possumus”.

– Chcieliśmy dzieciom przekazać informacje o tych przyszłych błogosławionych, kardynale Wyszyńskim, o siostrze Elżbiecie Róży Czackiej. Jak najlepiej to zrobić? Przez nasze pasje! A że moją pasją są gry planszowe, chciałem spełnić swoje marzenie, które miałem już od wielu lat, żeby może zrobić grę planszową – opowiada o genezie gry „Non Possumus” Kamil Kreczko. – Nazwaliśmy ją grą strategiczno-edukacyjną, bo są zarówno elementy, gdzie trzeba zdecydować, co zrobić w danym momencie, ale też zawiera się w niej 87 wydarzeń z różnych etapów życia kardynała Wyszyńskiego – tłumaczy.

– Na początku myślałem, że to będzie gra dla dzieci i dla nas, ale później okazało się, że może warto, aby ta gra była także dla szerszego grona – dodaje.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej [12.09.2021], Warszawa/YouTube TVP Info


***

Tytuł reportażu: Będziesz miłował
Autorki reportażu: Julia RozbieckaDorota Boniecka-Górny
Data emisji: 13.09.2021
Godzina emisji: 18.38

pr


Polecane