Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Ostatnie przygotowania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Ostatnie przygotowania
Kardynał Stefan Wyszyński, dalej Karol Wojtyła. Foto: Instytut Prymasowski / Episkopat News

W mszy beatyfikacyjnej kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej będzie uczestniczyć blisko 7 tysięcy wiernych. Wcześniej otrzymali specjalne przepustki uprawniające do wstępu na teren Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Kardynał Stefan Wyszyński – serwis specjalny Polskiego Radia

 

– Będzie 3,5 tysiąca wiernych w świątyni oraz 3,5 tysiąca na zewnątrz. Musimy uważać, trwająca pandemia to jest bardzo poważna rzecz, stąd też obostrzenia. Z kolei nasze muzeum przy wejściu do Świątyni będzie otwarte od rana do wieczora z wyłączeniem godzin, w których odbywać się będzie msza beatyfikacyjna – zapowiedział dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Piotr Dmitrowicz. 

Posłuchaj

2:50
Ostatnie przygotowania do niedzielnej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przed wejściem na teren Centrum Opatrzności Bożej wierni będą mogli obejrzeć czasową wystawę poświęconą nowym błogosławionym Kościoła katolickiego. – Tytuł naszej wystawy to "Niebo Otwarte". Inspiracją były tu słowa matki Czackiej, a także 8 błogosławieństw. Wizja artystyczna tej wystawy przypomina nam kazanie, że na górze – wspinamy się wszyscy. Wystawę umieściliśmy na 8 filarach różnej wysokości i ta treść nawiązuje do biografii tych obydwu postaci – wyjaśnia kuratorka ekspozycji Justyna Michalska. 

kard_wyszynski_1200x660.jpg
Wyjątkowy album CD "Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny"

W dniu beatyfikacji w godz. 9.00 – 16.00 Program 3 Polskiego Radia emituje cykl Elżbiety Korczyńskiej składający się z 8 odcinków przedstawiających te wyjątkowe postacie i ich niezwykłe dzieła życia, zawierających wypowiedzi biskupów diecezji, które były w szczególny sposób związane z życiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, sióstr ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz historyków.

Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka – wzajemne inspiracje

O duchowej przyjaźni Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Róży Czackiej, założycielki i prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi rozmawialiśmy we wtorkowym "Klubie Trójki". – Relacje kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej trwały przez wiele lat, a swoje apogeum osiągnęły w czasie wojny. Gdy w 1942 roku późniejszy kardynał przyjeżdżał do Lasek, w pewien sposób były one zapleczem dla walczącej Warszawy. Momentem kulminacyjnym było Powstanie Warszawskie. W Laskach istniał szpital polowy. Pojawiło się pytanie, jak bardzo można zaangażować się w pomoc walczącej Warszawie, równocześnie biorąc odpowiedzialność za niewidomych. Matka postawiła sprawę jasno: jeżeli naród w 1939 roku podjął decyzję o walce, niewidomi również powinni być cząstką tej walki. Ta heroiczna postawa wpływała na innych, m.in. na księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego – opowiadał Szymon Sławiński, autor książki dla dzieci o matce Elżbiecie Róży Czackiej pt. "Róża", a dawniej dyrektor generalny ​Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

NAC Wyszyński  procesja 1200.jpg
Wielki mąż stanu i ciepły człowiek. Prymas Stefan Wyszyński. Reportaż [POSŁUCHAJ]

W reportażu Antoniego Rokickiego "Prymas z bliska" o postaci duchownego opowiadał m.in. ks. infułat Stanisław Kur, doktor habilitowany nauk teologicznych, biblista. Ksiądz Kur jest najstarszym kapłanem archidiecezji warszawskiej, który otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Wyszyńskiego. 

– Był on wielkim wodzem, przywódcą. Człowiek pamięta go z wielkich kazań. W kontaktach osobistych był bardzo serdeczny, bezpośredni. Był też wymagający – opisywał Prymasa Tysiąclecia ks. Kur.  

wyszynski czacka pap nac 1200.jpg
Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka – wzajemne inspiracje

Przypomnijmy, że w maju br. z okazji 40. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia i ogłoszenia roku 2021 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis specjalny wyszynski.polskieradio.pl

Na stronie wyszynski.polskieradio.pl zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ jego autorytetu zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie ataków komunistycznych władz. Dzięki archiwalnym nagraniom pokazano też inną, osobistą stronę postaci Wyszyńskiego – człowieka obdarzonego poczuciem humoru, filozofa miłującego przyrodę, pacjenta walczącego z cierpieniem spowodowanym nieuleczalną chorobą. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 10.09.2021
Godzina emisji: 17.18

IAR/gs


Polecane