Nowoczesne oprogramowanie dla studentów kryminalistyki. Jakie umiejętności doskonali?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowoczesne oprogramowanie dla studentów kryminalistyki. Jakie umiejętności doskonali?
Czym jest kryminalistyka?Foto: Microgen/Shutterstock

– To są dwa oprogramowania, które skupiają się na identyfikacji daktyloskopijnej i odtwarzaniu wyglądu osób, na podstawie opisu słownego, czyli tworzenie portretu pamięciowego. Forma pracy z tymi programami powoduje, że są niezwykle intuicyjne – ocenia inspektor Andrzej Bodzioch, były naczelnik laboratorium kryminalistycznego komendy wojewódzkiej policji w Rzeszowie, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej

oko laser 1200.jpg
Czy można zniknąć z sieci i jak się do tego zabrać?

Zdaniem Wojciecha Kozioła, studenta WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, na specjalizacji kryminalistyka i kryminologia oprogramowanie doskonale wspiera przygotowanie studentów do późniejszej pracy zawodowej, ale także dziś pozwala im na pogłębianie umiejętności. – Jako członkowie koła kryminalistyki i kryminologii mamy możliwość ćwiczenia technik identyfikacji kryminalistycznej m.in.  z zakresu daktyloskopii i traseologii (tzw. identyfikacji pośredniej – przyp. red.). Mogę tworzyć analizy i wniosku, które są przedstawiane i omawiane podczas studenckich konferencji naukowych – opowiada. 


Posłuchaj

3:47
Nowe oprogramowanie dla studentów kryminalistyki. Na czym polega jego unikalność? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

nauka naukowiec laboratorium eskperyment 1200.jpg
Ekspert kryminalistyki - co może nam "powiedzieć" krew?

Jak zwraca uwagę Andrzej Bodzioch, tworzenie portretu pamięciowego nie jest zadaniem prostym. Nowy program pozwala na stworzenie portretu pamięciowego osobom bez przygotowania plastycznego, dzięki możliwości wyboru z zapisanych elementów i dostępowi do baz, gromadzących przykładowe fragmenty twarzy. 

– Jeżeli rysownik tworzący portret pamięciowy pokazuje ekran, na którym jest kształt twarzy najbardziej zbliżony do owalu czy podłużnego kształtu światkowi trudno określić proporcje. Program demonstruje pewną formę i od momentu, kiedy zostanie dokonana selekcja, czuwa już nad tym, aby zachowywać proporcje. Program ma zaimplementowane także kolory skóry, etniczność, co w kontekście transgraniczności naszego województwa ma ogromne znaczenie – zaznacza Andrzej Bodzioch.

Police sketches: How sketch artists make composite drawings/CBC News

Dzięki temu studenci będą w stanie odtworzyć wygląd osoby, zapamiętanej przez świadka. – Proces, który będzie zakończony jego pracą, doprowadzi do wskazania podobieństwa lub braku podobieństwa. My w naszym języku posługujemy się określeniem" zgodności indywidualnych cech w przypadku materiały dowodowego" – podsumowuje. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Szymon Taranda 
Data emisji: 10.09.2021
Godzina emisji: 13.22

gs

Polecane