Powrót do czasów dzieciństwa – wizyta w Muzeum Zabawek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powrót do czasów dzieciństwa – wizyta w Muzeum Zabawek
gffFoto: Polskie Radio

Muzeum zabawek to niezwykłe miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą dla siebie wiele fascynujących miejsc i eksponatów. Młodzi zwiedzający zobaczą czym bawili się ich rodzice, dziadkowie, a może nawet i pradziadkowie. Ich opiekunowie mogą odbyć sentymentalną, dla niektórych wzruszającą, podróż do czasów dzieciństwa.


dziecko internet komputer 1200.jpg
Gdy dziecko spędza czas wolny w sieci

Muzeum Zabawek Krynica zostało otwarte w lipcu 2010 roku jako filia Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju, które istnieje już od 2002 roku. Jest prowadzone przez małżeństwo pasjonatów, którzy kontynuując rodzinną tradycję dbają o dziedzictwo kulturowe, jakim jest zabawka. Najstarsze eksponaty pochodzą z XIX wieku, najnowsze – z lat 90. XX w. Jedną z atrakcji jest w pełni wyposażona mini klasa szkolna sprzed 50 lat.


Posłuchaj

3:46
Muzeum zabawek - zabawa dla każdego
+
Dodaj do playlisty
+

– Na ekspozycji mamy obecnie ok. 3.5 tys. eksponatów. A jeśli chodzi o zbiory, to będzie kilkadziesiąt tysięcy obiektów – oblicza Anna Ozierańska z Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju. – Kiedyś zabawki były dedykowane głównie chłopcom. Bo z zabawkami jest tak, że ich jedna z głównych ról jest przygotowanie do jakiegoś zawodu, do życia dorosłego. I w dawnych czasach chłopców często przygotowywano do tego, że będą w wojsku – tłumaczy.

Wszyscy jesteśmy dziećmi Rozmowa z Danielem Zasadą – Muzeum Zabawek w Krynicy/YouTube MTV24


– Dużą częścią naszej kolekcji są lalki. Kiedyś były przeznaczone głównie do opiekowania się nimi. Barbie zmieniła wszystko, bo jest, bardziej niż poprzednie, lalką do strojenia. A przede wszystkim jest symbolem tego, że dziewczyny mogą wszystko – opowiada. – Mamy także kolekcję ok. 60 misiów pluszowych. Pierwsze misie powstały ok. 1902 roku – wyjaśnia.

– Oglądaliśmy klocki Lego: jest w nich kawał historii – komentuje wystawę jeden z rodziców. – Byliśmy przy wózkach: dla córki to jest nowość, ale mi pomalutku zaczyna się wszystko przypominać – dodaje mama.

Zaczarowany świat zabawek w muzeum w Krynicy Zdroju/YouTube MTV24


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 10.09.2021
Godzina emisji: 7.50

pr

Polecane