Lem Story

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lem Story
Stanisław LemFoto: Forum/Krzysztof Wojcik

12 września minie setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Pamiętamy o niej od początku roku, ogłoszonego przez Sejm RP Rokiem Lema. W tym wydaniu "Trójki pod Księżycem" przywołaliśmy więc głos patrona 2021 (jednego z czterech; Norwida przypominaliśmy przed tygodniem).

Tak się składa, że taśm poświęconych pisarzowi mamy kilkanaście i z nich udało nam się wybrać krótkie jego wypowiedzi. W Programie 3 rejestrowaliśmy z autorem długie rozmowy np. przy okazji edycji jego książek, ale też mamy nagrania z Targów Książki czy z uroczystości wręczenia mu Złotego Berła. Byliśmy również na 80. urodzinach autora "Solaris", choć były to najbardziej nieprzewidywalne urodziny w historii, gdyż odbywały się w wigilię... 11 września 2001 roku.


Posłuchaj

1:54:10
Archiwalne wypowiedzi Stanisława Lema i rozpoczęcie nowego sezonu teatralnego w TPK (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tymczasem przyszła pora na oficjalne rozpoczęcie nowego sezonu – 2021/22.

Sezon wakacyjny otwierał u nas Tomasz Karolak, tuż po premierze w Teatrze Imka "Kontraktu" Sławomira Mrożka. Przypadek to, że i nowy sezon otworzy dyrektor Imki wprost z nowej siedziby tego teatru na Bemowie? 10 września odbędzie się pierwsza premiera sezonu w Imce, "Życie jest snem" Calderona.

Tytuł przedstawienia – symboliczny. Poprzednie wydanie TPK kończyliśmy próbą zaczarowania rzeczywistości, czyli słowami "będzie lepiej". Mamy więc nadzieję, że obudzimy się z koszmarnego snu, który wydawał nam się życiem od wiosny 2020 roku i przekonamy się, że teatr jest rzeczywisty, że na jego widowni są widzowie, że odbywają się prawdziwe premiery i że zakończy się "bal maskowy". Jest tylko jeden warunek: na jawie wszyscy będziemy się zachowywali rozsądnie!

A na Wybrzeżu? Lato trwa, niektórzy mają jeszcze wakacje nad morzem, ale teatry zaczynają już grać.

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku pierwszą premierą będzie "Fidelio" Beethovena. I w tym przypadku poprosiliśmy o inaugurację sezonu dyrektora Opery – Romualda Wiczę-Pokojskiego. Porozmawialiśmy o okolicznościach realizacji "Fidelia" i o niezwykłości dzieła tego wielkiego "klasyka wiedeńskiego".


Ludwig van Beethoven "Fidelio" Ludwig van Beethoven "Fidelio"

Teatr Muzyczny w Gdyni – tradycyjnie tuż przed Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych (tam m.in. odbywają się pokazy konkursowe) – daje premierę musicalu. Słynny duet Janusz JózefowiczJanusz Stokłosa zaprezentuje… "Mistrza i Małgorzatę".

My połączyliśmy się z drugim z Januszów – to też tradycja, licząca 30 lat, bo tyle mija od pierwszego naszego spotkania po premierze "Metra". Kompozytor muzyki do tego spektaklu, jak i do pozostałych musicali duetu, zgodził się w przeddzień premiery opowiedzieć o niej. Będzie ciekawie!


Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata" Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"

Życzymy zatem pełnego sezonu teatrom, widzom oraz sobie, i zapraszamy!

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: 
Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 10.09.2021
Godzina emisji: 00.05

(Tekst: Barbara Marcinik)


Polecane