Aplikacja dla cukrzyków. Dzięki niej życie ma szansę być prostsze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aplikacja dla cukrzyków. Dzięki niej życie ma szansę być prostsze
zdjęcie ilustracyjneFoto: Jean Andrian/Shutterstock

– Wszystko po to, aby łatwiej przejść przez walkę z chorobą, która jest nieuleczalna, przewlekła i narzuca istotne ograniczenia w życiu codziennym – zaznacza dr inż. Marek Miłoszek z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej, gdzie m.in. trwają prace nad programem.  


cukrzyca diabetyk diabetycy 1200.jpg
Cukrzyca – współczesny koń trojański

Jak zwraca uwagę naukowiec, cukrzyca typu I w przypadku młodzieży stanowi nie tylko niezwykle trudne zagadnienie medyczne, ale także społeczne i psychologiczne. Wymaga od kilkunastolatków większej dyscypliny, co wynika z konieczności wykonywania systematycznych pomiarów, monitorowania poziomu glukozy, wyliczania dawek insuliny czy przestrzegania diety. 


Posłuchaj

4:44
Aplikacja dla cukrzyków. Jak będzie działać?
+
Dodaj do playlisty
+

 


Cukierkowo 1200.jpg
Walka z cukrzycą. Jak istotna jest rola rodziny?

– Potrzeby jest pewien wstępny okres, kiedy aplikacja będzie "uczyć się" pacjenta. Osoba chora na cukrzycę typu I będzie musiała wprowadzać pomiar stężenia cukru we krwi z glukometru. Aplikacja będzie zapamiętywać te pomiary, tak samo, jak wprowadzone informacje o sposobie żywienia i aktywności pacjenta. Po okresie nauki aplikacja będzie w stanie zasugerować ilość dawek insuliny i to, w jakim czasie powinny zostać przyjęte – wyjaśnia Dariusz Czerwiński, kierownik Katedry Informatyki PL, prorektor do spraw ogólnych i rozwoju uczelni.  

Dr Grzegorz Nowicki, pełniący w projekcie rolę kierownika ds. medycznych, podkreśla znaczenie edukacyjne aplikacji. – Jak doskonale wiadomo, dobra kontrola cukrzycy jest bardzo ważna, po to, żeby uniknąć późnych powikłań i żyć z chorobą całkiem normalnie – przekonuje.  

Powstające rozwiązanie będzie symulatorem fizjologicznym, który jednocześnie zarchiwizuje przebieg choroby. Aplikacja ma być gotowa za 3 lata, jej powstanie będzie kosztowało 2,5 mln złotych. 

Pierwsze objawy cukrzycy | Jak rozpoznać WYSOKI POZIOM CUKRU we krwi? | Nie słodzę/Nie słodzę - kanał o cukrzycy

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Karolina Rynia
Data emisji: 8.09.2021
Godzina emisji: 13.16

gs


Polecane