Aplikacja dla cukrzyków. Dzięki niej życie ma szansę być prostsze
2021-09-08, 13:09 | aktualizacja 2021-09-09, 17:09
– Wszystko po to, aby łatwiej przejść przez walkę z chorobą, która jest nieuleczalna, przewlekła i narzuca istotne ograniczenia w życiu codziennym – zaznacza dr inż. Marek Miłoszek z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej, gdzie m.in. trwają prace nad programem.
Jak zwraca uwagę naukowiec, cukrzyca typu I w przypadku młodzieży stanowi nie tylko niezwykle trudne zagadnienie medyczne, ale także społeczne i psychologiczne. Wymaga od kilkunastolatków większej dyscypliny, co wynika z konieczności wykonywania systematycznych pomiarów, monitorowania poziomu glukozy, wyliczania dawek insuliny czy przestrzegania diety.
Posłuchaj
– Potrzeby jest pewien wstępny okres, kiedy aplikacja będzie "uczyć się" pacjenta. Osoba chora na cukrzycę typu I będzie musiała wprowadzać pomiar stężenia cukru we krwi z glukometru. Aplikacja będzie zapamiętywać te pomiary, tak samo, jak wprowadzone informacje o sposobie żywienia i aktywności pacjenta. Po okresie nauki aplikacja będzie w stanie zasugerować ilość dawek insuliny i to, w jakim czasie powinny zostać przyjęte – wyjaśnia Dariusz Czerwiński, kierownik Katedry Informatyki PL, prorektor do spraw ogólnych i rozwoju uczelni.
Dr Grzegorz Nowicki, pełniący w projekcie rolę kierownika ds. medycznych, podkreśla znaczenie edukacyjne aplikacji. – Jak doskonale wiadomo, dobra kontrola cukrzycy jest bardzo ważna, po to, żeby uniknąć późnych powikłań i żyć z chorobą całkiem normalnie – przekonuje.
Powstające rozwiązanie będzie symulatorem fizjologicznym, który jednocześnie zarchiwizuje przebieg choroby. Aplikacja ma być gotowa za 3 lata, jej powstanie będzie kosztowało 2,5 mln złotych.
Pierwsze objawy cukrzycy | Jak rozpoznać WYSOKI POZIOM CUKRU we krwi? | Nie słodzę/Nie słodzę - kanał o cukrzycy
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Karolina Rynia
Data emisji: 8.09.2021
Godzina emisji: 13.16
gs