Unikalna międzywojenna kolekcja. Wystawa "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku
2021-09-08, 09:09 | aktualizacja 2021-09-08, 13:09
Zbieranie eksponatów zajęło prawie 15 lat, ale warto było czekać. Od 4 września możemy oglądać wystawę "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku. To największa ekspozycja stała poświęcona sztuce art déco w Polsce.
Art déco – kontynuacja stylu secesyjnego
Zgeometryzowane formy, nadawanie piękna przedmiotom użytkowym, żywa kolorystyka i drogie materiały – to główne cechy stylu art déco ("art décoratif" – "sztuka dekoracyjna").
– Z jednej strony to styl, który inspirował się wątkami klasycznymi czy wątkami sztuki ludowej, np. stylem zakopiańskim, ale z drugiej strony czerpał z nurtów awangardowych. Stąd stanowi interesującą, wielowątkową i bardzo ciekawą kompilację tych wszystkich inspiracji – wyjaśnia kustosz wystawy Agnieszka Kaniewska-Płocieniak. – Muzeum Mazowieckie w Płocku od wielu lat jest znane jako muzeum secesji. Można powiedzieć, że art déco jest kontynuacją stylu secesyjnego, ale już w zupełnie innym, nowoczesnym wydaniu. Dlatego pomysł stworzenia tej ekspozycji był dosyć naturalny.
Posłuchaj
Szalone lata 20.
Odwiedzającym wystawę "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" towarzyszy klimat szalonych lat 20. ubiegłego stulecia.
– Przez 15 lat gromadziliśmy eksponaty i komplety mebli. To, co jest istotne dla tych aranżacji wnętrz, to przepiękne, fascynujące bardzo interesujące komplety mebli. Udało nam się kupić naprawdę dobre przykłady polskiego art déco. Dzisiaj o takie przykłady jest już bardzo ciężko. Stąd ta kolekcja stanowi unikalną wartość – podkreśla gość "Trójki przed Południem".
Najważniejszy eksponat
Perłą w koronie wystawy jest jednak obraz Tamary Łempickiej (1898 - 1980), polskiej malarki epoki art déco. Namalowana w 1950 roku "Martwa natura" jest jednym z dwóch obrazów artystki znajdujących się na terenie Polski.
Posłuchaj
– Jej obrazy są związane z modelowaniem postaci za pomocą sztucznego światła. Ta sztuczność jest typowa dla epoki, która kojarzy się nam z blichtrem, przyjęciami, fantastycznym wieczorami w gronie zamożnych przedstawicieli środowiska Paryża, Wiednia czy chociażby Warszawy. Stąd utożsamiamy te postaci i klimat panujący w jej malarstwie właśnie z tamtą epoką. Łempicką znamy z portretów kobiet, natomiast w późniejszych latach zainteresowała się ona światem przedmiotów i malowała martwe natury – opowiada Agnieszka Kaniewska-Płocieniak.
Wystawa art déco Muzeum Mazowieckiego w Płocku - wielkie otwarcie 4 września!/Muzeum Mazowieckie w Płocku
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Agnieszka Kaniewska-Płocieniak (kustosz wystawy "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku)
Data emisji: 8.09.2021
Godzina emisji: 9.29, 9.39
kr