Upamiętnienie pracowników rozgłośni Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Upamiętnienie pracowników rozgłośni Polskiego Radia
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska i przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas uroczystości odsłonięcia tablicy tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci pracowników rozgłośni Polskiego Radia w WarszawieFoto: Polskie Radio

We wtorek 7 września o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci pracowników rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie oraz otwarcie wystawy przedstawiającej najważniejsze dla tej instytucji osoby, miejsca i wydarzenia z września 1939 roku. Tablicę odsłoniła prezes PR Agnieszka Kamińska, zaś wystawę otworzyła dyrektor Archiwum PR Elżbieta Berus-Tomaszewska.


Certyfikat UNESCO F PRSA_018.jpg
Kolekcja płyt Polskiego Radia wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata"

Dokładnie 82 lata temu, 7 września 1939 roku, prezydent Warszawy Stefan Starzyński w swoim przemówieniu nawoływał mieszkańców miasta do zaangażowania się w działania obronne oraz podejmowania inicjatyw na rzecz całej społeczności. To wyzwanie podjęli pracownicy rozgłośni Polskiego Radia. Dzięki ich heroicznej postawie i ofiarności rozgłośnia Polskiego Radia nadawała nieprzerwanie aż do 30 września 1939 roku i podnosiła na duchu mieszkańców zarówno walczącej Warszawy, jak i całej ojczyzny.

Polskie Radio postanowiło uczcić pamięć tych osób poprzez odsłonięcie tablicy pamiątkowej z ich nazwiskami oraz otwarcie wystawy, która przedstawia najważniejsze dla rozgłośni postacie, miejsca i wydarzenia z września 1939 roku.

– Jestem niezwykle dumna, że jako prezes Polskiego Radia w gronie gości oraz pracowników mogę w symboliczny sposób uczcić pamięć tak zasłużonych dla kraju osób i oddać im hołd. Mam jednocześnie nadzieję, że ich przykład pomoże nam przez kolejne dziesięciolecia odgrywać ważną rolę w życiu polskiego społeczeństwa. Jako publiczny nadawca Polskie Radio towarzyszy bowiem swoim odbiorcom zarówno w ich codzienności, jak i w ważnych momentach dla całego kraju – powiedziała podczas uroczystości Agnieszka Kamińska.


Tablica  pamiątkowa poświęcona pamięci Pracowników rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie Tablica pamiątkowa poświęcona pamięci pracowników rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie

– Dzisiejsze wydarzenie jest naszym hołdem dla pracowników Polskiego Radia, bohaterów ojczyzny. Tamte trudne dni bardzo wyraźnie pokazują, że Polskie Radio od samego początku służy państwowości polskiej. W okresie komunizmu zostało to zniszczone, ale po 1989 roku media publiczne wróciły do swojej podstawowej roli: działania na rzecz polskiej racji stanu. Bohaterstwo pracowników rozgłośni z września 1939 roku jest dla nas wszystkich napomnieniem, abyśmy dobrze naszej ojczyźnie i Polskiemu Radiu służyli – podkreślił Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Dzięki radiowcom, którzy z narażeniem życia wypełniali swoje codzienne obowiązki zawodowe, mieszkańcy całego kraju nie tylko byli informowani na bieżąco o najważniejszych wydarzeniach i dynamicznej sytuacji, ale zachowali też poczucie solidarności.

– Rozgłośnia Polskiego Radia przy ul. Zielnej znalazła się we wrześniu 1939 roku w centrum wydarzeń. Radio w tamtych trudnych momentach uzyskało nowy wymiar swojej pracy. Okazało się, że może służyć społeczeństwu w inny sposób niż do tej pory, a społeczeństwo odpowiedziało na to bardzo entuzjastycznie. Polskie Radio było uznawane za najbardziej wiarygodny przekaźnik komunikatów władzy – powiedziała Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. – We wrześniu 1939 roku nagrywano wszystkie audycje i komunikaty na płyty stalowe, które ukryto. Kilka miesięcy temu płyty te zostały wpisane na Listę Krajową UNESCO – dodała.

Polskie Radio w hołdzie radiowcom z września 1939 r./YouTube Polskie Radio


pr

Polecane