Tomasz Waldowski: nie wyobrażam sobie muzyki bez improwizacji

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Tomasz Waldowski: nie wyobrażam sobie muzyki bez improwizacji
Tomasz WaldowskiFoto: mat. promocyjne / Mateusz Detyniecki

Świetnie gra na perkusji, jest zdolnym producentem, a jeśli trzeba, potrafi chwycić za gitarę i skomponować zgrabną piosenkę. Taki właśnie jest Tomasz "Harry" Waldowski, gość tego wydania audycji.

Tomasz Waldowski dał się poznać m.in. jako perkusista zespołu LemON. Zanim zasilił szeregi popularnej grupy, szlifował swe umiejętności w innych składach. – Zaczynałem jeszcze w wieku dziecięcym od grania coverów Beatlesów, potem Deep Purple, Led Zeppelin… Grałem w zespole, który się nazywał Reunion, złożonym z takich samych dzieciaków, jak ja. Zaczęliśmy grać coraz poważniejszą muzę, weszliśmy w rock progresywny, graliśmy covery Genesis, Yes, nierzadko bardzo wymagające kompozycje. Przy okazji bardzo dużo improwizowaliśmy.  


Posłuchaj

51:29
Tomasz "Harry" Waldowski (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Wtedy naszła mnie myśl, żeby zostać profesjonalnym muzykiem i z tym związać zawodową przyszłość. A skoro tak dobrze czuję się w improwizacji, to chyba jazz jest tym kierunkiem, w którym powinienem podążyć – wspominał  muzyk w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem. – Do tej pory bardzo lubię grać jazz i uwielbiam elementy improwizacji. Nie wyobrażam sobie muzyki bez niej – dodał "Harry".

W audycji zabrzmiał utwór "Kalka" grupy LemON, skomponowany przez Waldowskiego z pomocą gitary akustycznej. Gość "Serdecznych dźwięków" od kilku lat zajmuje się również produkowaniem płyt innych artystów, co – jego zdaniem – świetnie uzupełnia się z zawodem muzyka. – Myślę, że nie grałbym tak na perkusji, gdybym nie produkował i nie produkowałbym tak, gdybym nie grał na perkusji. Mam też coś takiego, że gdy dłużej pogram sobie na gitarze, od razu stabilizuje mi się tzw. time na bębnach. To wszystko są naczynia połączone.

LemON – "Kalka", źródło: YouTube / LemON

Jedną z najbardziej nietypowych sesji nagraniowych w karierze "Harry'ego" była ta do albumu "Philosophia" duetu Wojtek Mazolewski & John Porter. – Bardzo dziwnie powstawała ta płyta. Cały materiał był tworzony praktycznie na bieżąco. My sobie jammowaliśmy, a John w tym czasie pisał tekst. Gdy my ustaliliśmy między sobą gotową formę, wtedy on zaczynał śpiewać. Dochodziło do tego, że trzy, cztery piosenki powstawały podczas jednej sesji "od zera do bohatera" – opowiadał Waldowski.

Grę perkusisty można usłyszeć też w piosenkach sanah, którą on sam darzy dużą sympatią i szacunkiem. – Ultra się cieszę, że tak zdolna osoba, która wybitnie gra na skrzypcach, wybitnie gra na pianie, wybitnie śpiewa i pisze wybitne piosenki, robi karierę na takim pułapie w Polsce.

Lista utworów:

 1. Mazolewski & Porter – "Life Story"
 2. LemON – "Kalka"
 3. Grażyna Auguścik Orchestrar – "Fujarka"
 4. MoMo – "Pies"
 5. Chłopcy Kontra Basia – "Dziewosłęby"
 6. Skubas – "Pogromcy słońc"
 7. Sanah – "Kapela gra"
 8. Daria Zawiałow – "Miłostki"
 9. Kuba Kawalec – "Koty"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 6.09.2021
Godzina emisji: 23.07

kc

Polecane