Alternatywne języki narracji filmowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Alternatywne języki narracji filmowej
Kadr z filmu dokumentalnego "Karski i władcy ludzkości" Sławomira GrünbergaFoto: mat. promocyjne

W Krakowie trwa właśnie festiwal kina niezależnego Off Camera, a przed nami FPFF w Gdyni, Transatlantyk Festival w Łodzi oraz Camerimage. To dobry pretekst do zastanowienia się nad alternatywnymi językami narracji filmowej. W "Klubie Trójki" wraz z Barbarą Konarską oraz Rafałem Geremkiem przyjrzeliśmy się szczególnie animacji i technice VR (Virtual Reality) oraz wykorzystywaniu ich w kinie dokumentalnym o tematyce historycznej.

virtual reality VR 1200 F.jpg
Wirtualna rzeczywistość. W jaki sposób wpływa na odbiór sztuki?

Sam na sam z historią

Jak opowiadać kolejne, nieraz brutalne, rozdziały historii najnowszej, nie mając dostępu do świadków, do archiwaliów i ikonografii? Zastosowanie animacji lub techniki wirtualnej rzeczywistości to rozwiązania, które przyniosły nam ostatnie lata. 

Barbara Konarska, z wykształcenia kierownik produkcji, tworzeniem historycznych widowisk z udziałem techniki VR zajmuje się stosunkowo od niedawna. Tradycja jej rodziny zawsze była przesiąknięta szacunkiem do historii, jednak nie to zadecydowało o obraniu nowej ścieżki w karierze. 

– Tworzenie VR wzięło się z fascynacji możliwością pokazania obrazu bardziej bezstronnie, bez komentarza reżysera. Kiedy robimy film 2D, niezależnie czy jest to dokument, czy film fabularny, zawsze wpływamy na odbiorcę, pokazując mu to, co chcemy. Ograniczamy jego widzenie kadrem i różnymi środkami takimi jak retrospekcja, światło, muzyka, cisza. Gdy VR pojawiło się na rynku, stało się idealnym narzędziem do tego, by odtwarzać rzeczywistość. Widz staje z wydarzeniem sam na sam – wyjaśnia Barbara Konarska.

Posłuchaj

52:59
Animacja i VR. O alternatywnych językach narracji filmowej (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Trafić do młodego pokolenia

Rafał Geremek, dawniej dziennikarz, a dziś twórca filmów dokumentalnych, do opowiadania o historii używa bardziej tradycyjnego środka wyrazu, jakim jest animacja. Sposób, w jaki wykorzystał animację jako narzędzie narracji, widać na przykładzie dokumentu "Rzeź Woli" z 2017 roku, który powstał z inspiracji filmem laureata prestiżowej nagrody EMMY, Sławomira Grünberga "Karski i władcy ludzkości".

– Zauważyłem dość istotną lukę pokoleniową, jeżeli chodzi o widzów kina dokumentalnego. Młodym ludziom nie pasuje klasyczny dokument. Zobaczyłem, że na świecie stosuje się graficzne rozwiązania, by zachęcić młodego widza przesyconego obrazami świata – mówi filmowiec.

RZEŹ WOLI. AKT OSKARŻENIA./St.Arthur

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Barbara Konarska (producent), Rafał Geremek (scenarzysta)
Data emisji: 8.09.2021
Godzina emisji: 22.05

kr

Polecane