Alarm dla drzew

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Alarm dla drzew
Czy wiekowe drzewo zostanie ścięte?Foto: shutterstock/Artorn Thongtukit

Gdyby zawalił się wybudowany przez człowieka pomnik, byłaby wielka afera, kiedy jednak wali się pomnik przyrody, czyli drzewo, sprawą interesuje niewiele osób. Tymczasem podczas tegorocznych nawałnic w Polsce ucierpiało mnóstwo starych drzew. Z kolei międzynarodowy raport alarmuje, że blisko 1/3 gatunków drzew jest zagrożonych wyginięciem!


niepylak apollo shutterstock 1200.jpg
Niepylak apollo. Zagrożony wyginięciem motyl wraca do Pienińskiego Parku Narodowego

W naszym kraju znikają stare drzewa: ostatnio z powodu nawałnic runął dąb w Sułoszowej, jedno z najsłynniejszych drzew w Polsce. Wcześniej, pod własnym ciężarem zawalił się stary wiąz w Czarnym Dunajcu. Tymczasem opublikowany przed kilkoma dniami w Paryżu raport "Stan drzew na świecie" wskazuje, że 58 497 gatunków może wkrótce zniknąć z naszej planety. Co możemy zrobić?


Posłuchaj

8:09
Giną drzewa, giną lasy (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Jest kilka sposobów ochrony drzew, z czego najskuteczniejszą ochroną jest „ochrona pomnikowa”. Każdy obywatel może zgłosić bardzo prostym podaniem do urzędu gminy bądź miasta prośbę o ochronę danego drzewa – tłumaczy leśnik Daniel Mróz, autor bloga „Bliżej Lasu”.  Przy czym nie wiek drzewa jest najważniejszy, ale centymetry na wysokości pierśnicy, czyli 130 cm nad ziemią – wyjaśnia. W tym miejscu mierzy się obwód drzewa i już 50 cm. wystarczy, by cisa pospolitego lub jałowca uznać pomnikiem przyrody. Ale dla brzozy jest to już 200 cm.

– Warto interesować się drzewami szczególnie w miastach, gdyż poza rolą estetyczną czy historyczną są niezastąpione w obniżaniu temperatury czy pochłaniania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i pyłów – dodaje Trójkowy gość.

Zmiany klimatu w Polsce i na świecie są ogromnym zagrożeniem dla drzew i lasów. – Np. dąb w Sułoszowej przewalił się pod wpływem wiatru, ale wcześniej długo padał deszcz, była bardzo rozmokła ziemia i korzenie już po prostu nie utrzymały drzewa – tłumaczy Daniel Mróz. – A zbyt duże bądź zbyt małe opady to jest efekt zmian klimatycznych. A na to drzewa są bardzo wrażliwe – wskazuje.

Zmiany klimatyczne powodują także rozprzestrzenianie się różnych owadów i grzybów, które infekują drzewa i doprowadzają do ich śmierci. Tak było w Polsce w przypadku jesionu wyniosłego czy holenderskiej choroby wiązów, która w całej Europie skutecznie pozbawia nas tych drzew.


***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 06.09.2021
Godzina emisji: 12.34

pr


Polecane