"Ucieczka na srebrny glob" – historia nieukończonego arcydzieła

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ucieczka na srebrny glob" – historia nieukończonego arcydzieła
"Ucieczka na srebrny glob" Kuba MikurdaFoto: mat. promocyjne

Przed nami kolejna światowa premiera na trwającym właśnie w wielu miastach Festiwalu Docs Against Gravity. W poniedziałek 6 września polscy widzowie jako pierwsi mają szansę zobaczyć pełnometrażowy dokument Kuby Mikurdy "Ucieczka na srebrny glob", opowiadający o szczególnym filmie w twórczości Andrzeja Żuławskiego. "Na srebrnym globie", który miał szansę stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii, nigdy nie został ukończony.

Millennium Docs Against Gravity 2021.png
Festiwal filmów dokumentalnych z całego świata

Zapowiadało się arcydzieło

"Na srebrnym globie" (1976/1987) Andrzeja Żuławskiego charakteryzował rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia. Zapowiadało się arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne, polityczne, artystyczne, czy osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata, podobnie jak emocje ekipy, równie silne dzisiaj, co 40 lat temu. "Ucieczka na srebrny glob" to film o największej tajemnicy i największym, niespełnionym, marzeniu polskiego kina.


Posłuchaj

3:46
"Ucieczka na srebrny glob" Kuby Mikurdy – wielowarstwowa historia niedokończonego filmu Andrzeja Żuławskiego na Festiwalu Docs Against Gravity (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Coś niepokojącego

Jak powiedział twórca filmu "Ucieczka na srebrny glob" Kuba Mikurda, temat nieukończonej produkcji Żuławskiego fascynuje go od dziecka. – Gdy miałem 8 lat, zobaczyłem numer czasopisma "Fantastyka" z wielkim zdjęciem z "Na srebrnym globie" na okładce. To było cos bardzo niepokojącego, innego. Było tam bardzo wiele wątków, które zawsze mnie interesowały  jednej strony science-ficton, z drugiej strony niepowstałe filmy, które zawsze były niesłychanym impulsem dla wyobraźni.

Andrzej Żuławski  Foto: PAP/ABACA Andrzej Żuławski Foto: PAP/ABACA

Samospełniająca się przepowiednia

"Ucieczka na srebrny glob" nie jest typowym filmem dokumentalnym, opowiadającym o kulisach powstawania dzieła Żuławskiego. – Żuławski powiedział kiedyś, że film "Na srebrnym globie" to nie tylko film, ale też historia tego filmu, historia pewnego życia i pewnego kraju. Te trzy warstwy od samego początku były dla mnie jakimś drogowskazem. Tutaj, tak jak w życiu Andrzeja Żuławskiego, te trzy warstwy bardzo silnie się splatały. Film "Na srebrnym globie" był próbą zaleczenia stanu, w jakim Żuławski był po rozpadzie związku z Małgorzatą Braunek. Z drugiej strony jest kontekst polityczny. Jak mówi jedna z bohaterek dokumentu, to rodzaj samospełniającego się proroctwa. Historia opowiedziana w tym filmie jest historią pewnej porażki. To samo dzieje się w trakcie powstawania tego filmu – wyjaśnia Kuba Mikurda.

Ucieczka na Srebrny Glob - Official Trailer/Silver Frame

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Kuba Mikurda (twórca filmu dokumentalnego "Ucieczka na srebrny glob")
Data emisji: 6.09.2021
Godzina emisji: 10.48

mat. promocyjne/kr

Polecane