Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka – wzajemne inspiracje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka – wzajemne inspiracje
Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża CzackaFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/PAP/Alamy

Tematem poniedziałkowego "Klubu Trójki" była zbliżająca się beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego i Czcigodnej Służebnicy Bożej Matki Elżbiety Róży Czackiej. 

kard_wyszynski_1200x660.jpg
"Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny". Premiera albumu

Co stara się powiedzieć Róża Czacka?

O przygotowania związane ze zbliżającą się beatyfikacją prowadząca audycję Elżbieta Korczyńska zapytała siostrę Radosławę Podgórską ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. 

– Przygotowania idą dwutorowo. Jest rozdzielanie biletów i kart wstępu, jednak jest i tor duchowy, który jest pełen ciszy, adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, zapytania, co chce powiedzieć nam Bóg przez beatyfikację naszej matki. Jest też przygotowanie do dziękczynienia za całą uroczystość. W sobotę 18 września mamy w Laskach uroczystość dziękczynienia za beatyfikację matki Elżbiety. To też jest czas, w którym szczególnie każda z nas bierze notatki matki Elżbiety i stara się wsłuchać w to, co chciała powiedzieć – mówiła współorganizatorka wydarzenia.

"Niewidomi powinni być cząstką tej walki"

Przyjrzeliśmy się niezwykłym dziełom życia obu tych wyjątkowych postaci, ale też porozmawialiśmy o tym wszystkim, co ich łączyło. Kardynał Stefan Wyszyński inspirował matkę Elżbietę Różę Czacką, ale też ona inspirowała kardynała Wyszyńskiego aż do końca jego życia. Już po śmierci matki Czackiej duchowny bardzo często odwiedzał Laski.

Posłuchaj

53:51
Zbliża się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Jak wyglądała ich przyjaźń i współpraca? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Relacje kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej trwały przez wiele lat, a swoje apogeum osiągnęły w czasie wojny. Gdy w 1942 roku późniejszy kardynał przyjeżdżał do Lasek, w pewien sposób były one zapleczem dla walczącej Warszawy. Momentem kulminacyjnym było Powstanie Warszawskie. W Laskach istniał szpital polowy. Pojawiło się pytanie, jak bardzo można zaangażować się w pomoc walczącej Warszawie, równocześnie biorąc odpowiedzialność za niewidomych. Matka postawiła sprawę jasno: jeżeli naród w 1939 roku podjął decyzję o walce, niewidomi również powinni być cząstką tej walki. Ta heroiczna postawa wpływała na innych, m.in. na księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego – opowiadał Szymon Sławiński, zastępca dyrektora redaktora naczelnego Programu 3 Polskiego Radia, autor książki dla dzieci o matce Elżbiecie Róży Czackiej pt. "Róża", a dawniej dyrektor generalny ​Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. 

Zobacz serwis specjalny o kardynale Wyszyńskim
Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png

W audycji pojawiły się także wypowiedzi kardynała Kazimierza Nycza - arcybiskupa metropolity warszawskiego, i biskupa Rafała Markowskiego - przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego uroczystości.

Edukacyjna sesja wykładowa „Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka”/Katolicka Agencja Informacyjna

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: siostra Radosława Podgórska (Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża), Szymon Sławiński (zastępca dyrektora redaktora naczelnego Programu 3 Polskiego Radia, autor książki dla dzieci o matce Elżbiecie Róży Czackiej pt. "Róża", b. dyrektor generalny ​Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach)
Data emisji: 7.09.2021
Godzina emisji: 22.05

kr

Polecane