Poranek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak królowie zaczynali nowy dzień?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poranek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak królowie zaczynali nowy dzień?
Sypialnia królewska na Zamku Królewskim w Warszawie, widok ogólny w kierunku łoża króla Stanisława AugustaFoto: Forum/Wojciech Krynski, Jan Morek

Ile godzin miał w zwyczaju sypiać król Stanisław August Poniatowski? Co jadał na śniadanie? Czy mył zęby? O typowym królewskim poranku opowiedział nam historyk Sławomir Szczocki w 50. rocznicę podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Pałac Pod Blachą 1926 1200.jpg
Dzień z życia księcia Pepi. Pałac pod Blachą i jego dzieje

Królewska pobudka

Aby dowiedzieć się, jak wyglądały pierwsze godziny nowego dnia na Zamku Królewskim w okresie panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (1732-1798), musimy cofnąć się do XVIII wieku i wyobrazić sobie, że jest godzina 6.00 rano, a władca właśnie budzi się po sześciu godzinach snu. 

– Wtedy otwierają się drzwi do królewskiej sypialni. Z fotela zrywa się paź królewski, który pilnował króla i przez całą noc był pod ręką, by podać mu wodę. Król mógł w łóżku przeczytać listy i ewentualnie wysłać jakieś krótkie odpowiedzi – opowiadał Sławomir Szczocki.

Posłuchaj

52:39
Król Stanisław August Poniatowski i jego poranne rytuały (Zagadkowa Niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Król Stanisław August Poniatowski w łóżku także spożywał śniadanie, którym był bulion gotowany minionej nocy. Wtedy to w sypialni pojawiał się Paul Tremo. – To najlepiej wynagradzany kucharz w Polsce, a może nawet w tej części Europy. Król wymyślał, co chce zjeść na obiad i gdzie chce go zjeść – na zamku czy w Łazienkach – opisywał historyk.

Obiady czwartkowe u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego/Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii

Higiena osobista w XVIII wieku

Skoro mowa o porannych rytuałach, nie mogliśmy nie zajrzeć do królewskiej łazienki. Król Francji Ludwik XVI brał kąpiel zaledwie raz w roku. Jak było z polskim monarchą?  – Na zamku nie ma łazienki ani toalety, jednak doskonale radził sobie bez nich. Z myciem twarzy i rąk nie było problemu, bo w sypialni stał odpowiedni zestaw do ablucji, czyli dzbanek i miska z wodą. Król nie mył się sam, lecz z pomocą służącego. Kąpiel całego ciała była trudnym zadaniem, bo do sypialni królewskiej trzeba byłoby przynieść wannę – wyjaśniał Sławomir Szczocki.

Wiele ciekawostek dostarczają rachunki króla Stanisława, które przetrwały do naszych czasów. Wynika z nich, że specjalnie dla niego zamawiano z Niemiec proszek do czyszczenia zębów. Szczoteczki jeszcze nie istniały, więc najprawdopodobniej zęby myło się za pomocą palca owiniętego kawałkiem tkaniny.

Piknik Jubileuszowy

W niedzielę 5 września 2021 r. w Ogrodach Królewskich i Arkadach Kubickiego odbywa się Piknik Jubileuszowy upamiętniający 50. rocznicę podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Wydarzenie zorganizowano z myślą zarówno o dorosłych, jak i najmłodszych. W jego programie znajdują się m.in.: lot balonem, pokazy broni historycznej, spektakl, koncerty oraz bezpłatne zwiedzanie zamku.

Piknik Jubileuszowy Zamku Królewskiego w Warszawie – 5 września 2021/Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Sławomir Szczocki (historyk z Zamku Królewskiego w Warszawie)
Data emisji: 5.09.2021
Godzina emisji: 09.06

kr


Polecane