Śląsk zielony i otwarty. Jak Carbon Silesia Festival wpłynął na region?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śląsk zielony i otwarty. Jak Carbon Silesia Festival wpłynął na region?
Od lewej: Zuzanna Partyka, Alina Nowak, Igor Fleiszer, Agim Dżeljilji, Aleksandra Kaczkowska.Foto: Mateusz Czech

Carbon Silesia Festival to nie tylko muzyka, a także możliwość zwiedzenia obiektów należących do kopalni. To właśnie tu znajduje się najstarsza na świecie wciąż działająca maszyna parowa. M.in. o tym w drugim dniu Carbon Silesia Festival Aleksandra Kaczkowska rozmawiała w "Muzycznym klubie Trójki", który poświęcony był wpływowi, jaki odbywająca się w Zabrzu impreza miała na region. 

CARBON Festival koniec 1200.jpg
Zakończył się Carbon Silesia Festival. "To była fantastyczna impreza!"

Posłuchaj

50:59
Jak muzyka i wydarzenia kulturalne odmieniają oblicze Śląska (Muzyczny klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Aleksandra Kaczkowska rozmawia z gośćmi "Muzycznego Klubu Trójki" podczas Carbon Silesia Festival, fot. Mateusz Czech Aleksandra Kaczkowska rozmawia z gośćmi "Muzycznego Klubu Trójki" podczas Carbon Silesia Festival, fot. Mateusz Czech/

O przygotowaniach do dwudniowego święta muzyki elektronicznej opowiadał jeden z jego organizatorów Igor Fleiszer. – Pierwszym festiwalem, który organizujemy jest SNOW Fest. Zawsze chcieliśmy organizować także letnie wydarzenie, szukaliśmy miejsca, ale nie długo. Gdy pojawiliśmy się rok temu pierwszy raz w Zabrzu na terenie sztolni Królowa Luiza, zaczęliśmy jego zwiedzanie od podziemi, czyli od kopalni. Jak wyjechaliśmy kolejką na górę i zobaczyliśmy tę scenografię, to co się tu dzieje, to decyzja zapadła myślę w ciągu jednej minuty. Zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia i stwierdziliśmy, że to jest ten klimat, że to miejsce idealnie sprawdzi się przy muzyce, która jest tu serwowana, czyli przy muzyce elektronicznej. 

– Dla nas to jest ogromne wydarzenie – przyznała Alina Nowak, radna sejmiku województwa śląskiego. – Wczoraj uczestniczyłam w festiwalu i powiem szczerze: masa fantastycznych ludzi, świetna muzyka i urok tego miejsca. Jeszcze nie tak dawno, bo kilka lat temu, mieliśmy tu w Zabrzu sześć kopalń, wiele osób zatrudnionych w górnictwie na terenie całego województwa. Dzisiaj chcemy pokazać, jak Śląsk z tego okręgu przemysłu ciężkiego się zmienia, jak jest Śląskiem zielonym, otwartym – podkreśla rozmówczyni Aleksandry Kaczkowskiej, dodając, że jednocześnie festiwal umożliwia pokazanie, jak pracowali mieszkańcy tego regionu przed laty.    

Carbon Silesia Festival, fot. Mateusz Czech Carbon Silesia Festival, fot. Mateusz Czech/Carbon

– Śląsk ma bogate tradycje festiwalowe. Inicjatywa zbudowania takiego festiwalu jest tym, co dopełnia ten obraz. Śląsk ma coś takiego w sobie. Mieszkałem tu, tworzyłem muzykę. Dodam jeszcze bardzo istotną rzecz dla mnie, jako twórcy, który całe swoje życie poświęcił szeroko pojętej muzyce elektronicznej, gdy była ona niszą nisz, te festiwale muzyki elektronicznej to ogromny wysiłek edukacyjny dla kolejnego pokolenia. Mój syn jest już kompletnie owładnięty tą estetyką – mówił producent muzyki elektronicznej Agim Dżeljilji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Aleksandra Kaczkowska
Goście: Igor Fleiszer (organizator SnowFest oraz Carbon Silesia Festival), Alina Nowak (radna sejmiku województwa śląskiego), Agim Dżeljilji (producent muzyki elektronicznej)
Data emisji: 4.09.2021
Godzina emisji: 16.07

gs/kr

Polecane