Beyoncé – kobieca siła wspomagana testosteronem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Beyoncé – kobieca siła wspomagana testosteronem
Beyoncé na gali Grammy Awards 2021Foto: PAP / Photoshot / Avalon

Zapatrzona za młodu w Michaela Jacksona jest na dobrej drodze, by przewyższyć swymi osiągnięciami Króla Popu. Beyoncé Knowles, amerykańska ikona popkultury, dziś kończy 40 lat.

Urodzona 4 września 1981 roku artystka nagradzana bywała już tytułami Kobiety Roku (magazyn "Billboard"), Najpiękniejszej Kobiety Świata ("People"), a nawet Miss Millenium ("GQ"). Sama Beyoncé często podejmuje temat kobiecej siły, zarówno w swych piosenkach, jak i angażując się w liczne emancypacyjne akcje społeczne. Mimo to trudno nie docenić roli, jaką w jej życiu odegrało kilku mężczyzn.

Idol i wzór do naśladowania

Pierwszym z nich był Michael Jackson, idol i największa inspiracja dla dorastającej w Houston w Teksasie dziewczyny. – Gdyby nie on, nigdy nie stanęłabym na scenie – powiedziała artystka wręczając Królowi Popu nagrodę podczas ceremonii World Music Awards w 2006 roku. Od czasu, gdy jako pięciolatka po raz pierwszy poszła na jego koncert, nie marzyła już o niczym innym, jak tylko o śpiewaniu.

Beyoncé składa hołd Michaelowi Jacksonowi podczas koncertu w 2011 roku, źródło: YouTube / Beyoncé

Ojciec i menedżer

Drugi ważny mężczyzna w życiu Beyoncé to Mathew Knowles, z zawodu fryzjer, a prywatnie ojciec wokalistki. To właśnie on został pierwszym menedżerem przyszłej gwiazdy popu i trzymał ją za rękę, gdy wspinała się na muzyczny szczyt wraz z grupą Destiny's Child, w skład której wchodziła też m.in. jej młodsza siostra Solange. 

Destiny's Child - "Survivor", żródło: YouTube / Destiny's Child

Ich zawodowy związek trwał aż do 2010 roku, kiedy to artystka postanowiła na jakiś czas zawiesić muzyczną karierę, poświęcając się rodzinie i podróżując po świecie w poszukiwaniu nowych inspiracji.

Mąż i partner w biznesie

I wreszcie ten, z którym stworzyła jedno z najsłynniejszych i najbardziej dochodowych małżeństw w historii show biznesu: Shawn Carter, znany szerzej pod pseudonimem Jay-Z. Jako para pojawili się po raz pierwszy w 2002 roku, początkowo tylko w teledysku do piosenki "'03 Bonnie & Clyde", pochodzącej z repertuaru sławnego rapera. Rok później ukazał się ich wspólny utwór o wiele mówiącym tytule "Crazy in Love".

Beyoncé ft. Jay-Z - "Crazy in Love", źródło: YouTube / Beyoncé

Ślub wzięli po cichu w 2008 roku i do dziś doczekali się trójki dzieci: 9-letniej córki Blue Ivy oraz 4-letnich bliźniąt o imionach Rumi i Sir. Wszyscy oni raczej nie będą musieli się martwić o szkolne wyprawki, bowiem wspólny majątek ich rodziców wyceniany jest na 1,8 miliarda dolarów.  

Inne liczby Beyoncé:

40 – tyle lat kończy dziś amerykańska supergwiazda

11 – tyle studyjnych albumów ma na koncie (6 solo i 5 z Destiny's Child)

180 000 000 – mniej więcej tyle płyt sprzedała w swej karierze

28 – tyle statuetek Grammy na w swej kolekcji (najwięcej ze wszystkich artystów w historii tej nagrody)

6 300 000 – tyle polubień zebrał w ciągu pierwszych 8 godzin instagramowy post wokalistki, w którym w lutym 2017 roku ogłosiła, że spodziewa się bliźniaków

kc

Polecane