Jak narodził się KFPP w Opolu? "Zaczęło się od Trójki"
2021-09-02, 14:09 | aktualizacja 2024-05-31, 08:05
Historia Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu sięga 1963 roku. – Właściwie można powiedzieć, że wszystko zaczęło się od Trójki, dziennikarzy Programu 3 Polskiego Radia: kompozytora Mateusza Święcickiego oraz literata Jerzego Grygolunasa – mówi Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Idea tego niezwykłego wydarzenia, które odmieniło oblicze polskiego rynku muzycznego, narodziła się podczas spotkania w centrum Warszawy, na rogu Wilczej i Alei Ujazdowskich.
Posłuchaj
– Jerzy Grygolunas zadał mi pytanie, czy można byłoby zrobić drugi festiwal konkurencyjny do Sopotu. Poszliśmy na kolację do SPATIF-u, Jerzy wymyślił, że zrobi to w Opolu, bo był wielkim orędownikiem tego regionu – wspominał 15 czerwca 1976 roku Mateusz Święcicki.
Dawniej i dziś
Poziom pierwszego festiwalu wyznaczyli przede wszystkim artyści z Krakowa. – Tu się wytworzyła nowa jakość, bo to młodzi ludzie dostali tę scenę i to tu stawali się gwiazdami. Proszę popatrzeć, jacy to są laureaci pierwszego festiwalu: po pierwsze główna nagroda za piosenkę artystyczną Ewa Demarczyk, Zygmunt Konieczny, za 3 piosenki zostali nagrodzeni, po drugie twórcy piosenki o okularnikach Jarosław Abramow i Agnieszka Osiecka, po trzecie Bogdan Łazuka. Jak lata zweryfikowały, że te piosenki przeszły do historii muzyki rozrywkowej, a to był pierwszy festiwal, wielka niewiadoma. Ten cały splot wydarzeń wyszedł na dobre i organizatorom, i festiwalowi, i miastu – opowiada Jarosław Wasik.
Opole 63 - Sfilmowane przez PKF fragmenty I KFPP/KFPP Opole
W piątek, 3 września rozpoczyna się 58. Krajowy Festiwal Piosenki w Opolu. Program 3 Polskiego Radia jako patron medialny Festiwalu będzie na miejscu, wspierając na swojej antenie zarówno debiutantów, jak i doświadczonych, uznanych artystów polskiej sceny muzycznej. Podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu, trwającego od 3 do 6 września, Trójka przyzna nagrodę w kategorii "Debiuty". Koncert ten rozpocznie się w piątek o godz. 22.15. Oprócz mobilnego studia Trójki na Festiwalu pojawią się także dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia. Wśród nich znajdą się Tomasz Żąda oraz Monika Suszek.
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 2.09.2021
Godzina emisji: 14.31
gs