Niebezpieczeństwa pracy górnika. Wizyta w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niebezpieczeństwa pracy górnika. Wizyta w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
W Sztolni "Królowa Luiza"Foto: mat. promocyjne

Już jutro (3 września) na terenie Sztolni "Królowa Luiza" w Zabrzu rozpocznie się festiwal muzyki elektronicznej Carbon Silesia Festival. Nazwa wydarzenia nawiązuje do węgla, który przez dwieście lat był gwarancją bogactwa Górnego Śląska. Wydobycie tego surowca wiązało się z dużym niebezpieczeństwem, zwłaszcza w czasach, gdy kopalnia dopiero zaczynała swoją działalność. Z realiami pracy XIX-wiecznego górnika zaznajomił nas Damian Wilczek, przewodnik Muzeum Górnictwa Węglowego. 

WMT_eventcover_1200x660.jpg
Od jutra "Muzyczny weekend w Trójce": 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu oraz Carbon Silesia Festival

Niegasnący żar

Jednym z elementów ekspozycji Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest ściana, na której można oglądać wizualizację symulującą pożar. Jak wyjaśnia Damian Wilczek, pożar w kopalni węgla wygląda zupełnie inaczej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. – To nie jest żywy ogień, lecz żarzący się. Jedyną metodą na jego ugaszenie jest odcięcie dopływu tlenu i poczekanie, aż sam zgaśnie. Trwa to kilka, a nawet kilkanaście lat – zaskakuje przewodnik.

Posłuchaj

4:09
Z Trójkowym mikrofonem w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Początki ratownictwa górniczego

Z Trójkowym mikrofonem odwiedziliśmy m.in. znajdującą się przy Szybie Carnall wystawę poświęconą ratownictwu górniczemu, której częścią są m.in. XIX-wieczne sprzęty ratunkowe. Jednym z nich jest aparat oddechowy Königa. – Miechem kowalskim wtłaczało się powietrze pod skórzany kaptur ratownika. To był początek ratownictwa górniczego – tłumaczy Damian Wilczek. Na wystawie nie zabrakło najnowszych technologii takich jak gogle VR, za pomocą których można zobaczyć pożar w kopalni oczami górnika żyjącego dwieście lat temu.

220 Lecie Sztolni Królowa Luiza Odcinek 2/Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Muzyka, dobre jedzenie i debaty

Muzeum Górnictwa Węglowego oraz wystawy to niejedyne atrakcje dodatkowe towarzyszące Carbon Silesia Festival. 
– Będą strefy foodmarketu, w których będzie można wypróbować kuchni z całego świata. Będzie też debata pod patronatem Trójki, gdzie będziemy mogli przyjrzeć się pracy redaktorów, a oprócz tego dużo stref relaksu, konkursy i strefa z pracami młodych artystów – wymienia współorganizatorka wydarzenia Zuzanna Partyka.

Podczas pierwszej w historii edycji Carbon Silesia Festival na trzech scenach wystąpi ponad 35 artystów, z czego 11 z zagranicy. W line-upie festiwalu znaleźli się m.in. Kamp!, Rysy, BOKKA, Tiger & Woods, Agents of Time i wielu innych doskonałych producentów, didżejów oraz muzyków.


***

Tyt audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Piotr Turski
Data emisji: 2.09.2021
Godzina emisji: 12.33

kr

Polecane