Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie? Warto zapytać o to swój mózg

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie? Warto zapytać o to swój mózg
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Studio Romantic

Skończyły się wakacje, a wraz z nimi czas odpoczynku pracowników i uczniów. Powrót do pracy i szkolnej ławki nierzadko wywołuje ogólne zniechęcenie i niepokój, a to pogarsza naszą kondycję psychiczną. Jak temu zaradzić i oswoić się ze zmianą? Wystarczy odpowiednie nastawienie.

Mózg jak komputer

"Wystarczy odpowiednie nastawienie" – czy to nie brzmi zbyt prosto? Najprostsze rozwiązania często okazują się najlepsze. Dr Piotr Pudło z Instytutu Psychologii i Rozwoju zdradza łatwy sposób na zmianę podejścia do powrotu do obowiązków, ludzki mózg porównuje on do komputera.

śmiech usmiech kobieta radość 1200.jpg
Uśmiech pod lupą. Jakie ma zalety i czy można się go nauczyć?

– Jeżeli zadamy komputerowi pytanie, ten zacznie szukać odpowiedzi. Jeżeli zadamy sobie pytanie brzmiące "jak wrócić do pracy?", możemy dostrzegać ukryte w kontekście niepożądane rzeczy. W związku z tym umysł od razu będzie szukał zagrożeń. Będą to tzw. jałowe zmartwienia, czyli szukanie odpowiedzi na pytania, na które tak naprawdę nie mają odpowiedzi, a które przyniosą same trudności – mówi terapeuta w rozmowie z Szymonem Tarandą z Radia Rzeszów. – Jeżeli przedefiniujemy tę samą sytuację i zadamy sobie pytanie: "co mogę zrobić, by po powrocie czuć się dobrze?", mózg również będzie szukał odpowiedzi, ale całkowicie innych – wyjaśnia.

Posłuchaj

3:34
Powrót do szarej rzeczywistości po wakacjach? Do tego można się przygotować! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kreator czy odbiorca?

Wniosek jest następujący: kluczowe jest zadawanie sobie właściwych pytań, które zachęcą nasz mózg do konstruktywnego działania. Opisany przez doktora Pudło mechanizm działa bardzo podobnie w przypadku, gdy przytłacza nas perspektywa powrotu z home office do siedziby firmy. 

Grafika ilustracyjna   Foto: shutterstock/Black Salmon Grafika ilustracyjna Foto: shutterstock/Black Salmon

– Zachęcam do zastanowienia się, co zrobić, żeby to otoczenie, w którym funkcjonujemy, nam służyło i na tej podstawie podjąć działania, które zbudują to otoczenie. Warto zadbać o to, co się wydarzy, zanim to się wydarzy, przyjąć postawę kreatora swojej przyszłości, a nie odbiorcy. Jeżeli zaczniemy myśleć, że to, co będzie się nam przytrafiać, zależy od nas, będziemy mieć większe poczucie sprawczości – radzi ekspert.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Szymon Taranda (Radio Rzeszów)
Data emisji: 2.09.2021
Godzina emisji: 7.22

kr

Polecane