Poznań – Paryż – Warszawa – Bruksela. Śladami Norwida

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poznań – Paryż – Warszawa – Bruksela. Śladami Norwida
"Norwid’Elipsa" Elżbieta Sikora i Zbigniew NaliwajekFoto: mat. promocyjne. Portret Norwida: Biblioteka Narodowa/polona.pl

Od kilku miesięcy trwa realizacja międzynarodowego projektu, zaplanowanego na Rok Norwida.

Posłuchaj

1:54:26
"NORWID’ELIPSA". TPK na szlaku Cypriana Kamila Norwida (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W listopadzie ubiegłego roku jako Trójka zostaliśmy zaproszeni przez Agencję Artystyczną Sonora Music do współpracy, której efektem miało być słuchowisko z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida.

Pomysł uznaliśmy za atrakcyjny i pionierski (!), zatem rozpoczęliśmy rozmowy, narady, wymianę e–maili i… wiosną tego roku słuchowisko było gotowe.

Opowiedzieliśmy o tym, jak powstawało, jaki był pomysł na jego międzynarodową prezentację, o tym, co już, poza samym utworem, zostało zrealizowane i co jeszcze – przed nami.

Naszymi gośćmi specjalnymi byli twórcy słuchowiska, określonego jako "utwór radiofoniczny": kompozytorka i reżyser dźwięku, mieszkająca w Paryżu, Elżbieta Sikora oraz autor scenariusza – romanista, prof. Uniwersytetu Warszawskiego – Zbigniew Naliwajek. Tytuł utworu – "NORWID’ELIPSA".

Elzbieta Sikora  Foto:  Łukasz Rajchert Elzbieta Sikora Foto: Łukasz Rajchert

Połączyliśmy się także z dyrektorem Festiwalu Warszawska Jesień – Jerzym Kornowiczem. Prapremiera "koncertowa" utworu odbędzie się na Festiwalu właśnie. Prapremiera radiowa – na "Scenie Teatralnej Trójki".

Naszymi przewodnikami byli pomysłodawcy przedsięwzięcia: Mikołaj Bylka-Kanecki oraz Stanisław Suchora. Panowie znajdują się aktualnie w dwóch miastach, jeden – w Poznaniu, drugi – służbowo – w Lublanie. Pomysłów mają więcej, zatem i o nich porozmawialiśmy.

Stach Suchora  Foto: archiwum prywatne Stach Suchora Foto: archiwum prywatne

Postaraliśmy się, by w naszych licznych opowieściach nie "zagubił się" patron roku (jeden z czterech) i by pierwsza po wakacjach TPK zainteresowała nie tylko zaangażowanych w projekt (tego słowa używamy świadomie, a więc w sposób w pełni uzasadniony).

Od lewej: Mikołaj Bylka-Kanecki i Stach Suchor  Foto: Maciej Zakrzewski Od lewej: Mikołaj Bylka-Kanecki i Stach Suchora Foto: Maciej Zakrzewski

To była kolejna tego lata (tak, ono jeszcze trwa) wspólną wyprawę na trasie: Poznań – Paryż – Warszawa – Bruksela i jeszcze inne miasta po drodze. Norwid był "tułaczem wędrowcem", więc chcieliśmy – także wędrując – zasygnalizować pamięć o nim, choć jego "podróże" nie miały wakacyjnego charakteru.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: 
Jacek Frentzel
Data emisji: 3.09.2021
Godzina emisji: 00.05

(Tekst: Barbara Marcinik)


Polecane