Piękno kształtowane ludzką twórczością. Artystyczny przewodnik po Toskanii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piękno kształtowane ludzką twórczością. Artystyczny przewodnik po Toskanii
Zdjęcie ilustracyjneFoto: StevanZZ/shutterstock.com

"Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny" to rodzaj osobistego przewodnika po krainie piękna. Zarówno tej dawnej, jak i współczesnej. Autorem książki jest ksiądz Witold Kawecki, miłośnik piękna, sztuki, podróży i Włoch. – Toskania to najpiękniejszy rejon turystyczny świata. Jeśli istnieje raj na ziemi, z pewnością jest nim właśnie ona – deklaruje. 

Dante Alighieri 1200.jpg
Wykropkowana "Boska komedia"

Ksiądz Witold Kawecki w swojej książce cytuje Henryka Sienkiewicza: "Każdy cywilizowany człowiek ma dwie ojczyzny: własną i Włochy". – To prawda. Włosi posiadają aż 80 procent światowego dziedzictwa i kultury. To cudowny teren, pośród którego wyróżnić należy właśnie Toskanię oraz Florencję. To dwa ośrodki, w których spełniają się wszystkie oczekiwania, w tym te Sienkiewicza. Uważam, że aby poznać siebie, trzeba koniecznie zobaczyć Włochy – powiedział w "Trójce przed południem". 

Posłuchaj

7:39
"Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny” (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Toskania

– Nie da się poznać tego regionu bez poznania sztuki. Mój przewodnik może być także wirtualny. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Wystarczy przejrzeć załączone fotografie i przeczytać opisy. Warto zapoznać się z historią Toskanii, naturalnie przepięknej krainy, w której znaleźć można wszystko, od Apeninów, po wyspy, cudowne doliny, na miastach skończywszy. Jej sercem jest naturalnie Florencja – mówił ksiądz Witold Kawecki. 

Przewodnik artystyczny 

– Moja książka odnosi się do nazwisk wielu poetów, pisarzy, malarzy i tego, co stworzyli. Ich dzieła zachwycają do dziś. Zajmuję się światowymi twórcami, a w przewodniku można poznać też jedynego świętego, który był malarzem. Przewodnik stwarza możliwość zapoznania się z prawdziwymi hitami, w osobach Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Poświęciłem im aż dwa rozdziały. Można także poznać współczesnego rzeźbiarza z Polski, Igora Mitoraja, który nazywany był "Toskańczykiem z Polski" lub "Michałem Aniołem ze wschodu". To wszystko stanowi jedynie kroplę, która udowadnia, jak cudowną ziemią jest Toskania i ile świetnych dzieł sztuki można na niej znaleźć – zaznaczył gość audycji. 

Italy by Drone 4K 2019 - Tuscany / Travel Filmmaker

Co zobaczyć w Toskanii?

– Uważam, że jeśli ktoś odwiedza Toskanię po raz pierwszy, koniecznie powinien zobaczyć miejsca ewidentne, w tym Florencję, najpiękniejsze miasto Toskanii, a być może i całych Włoch. To widoki gór, rejony nadmorskie, wybrzeże i wyspy, w tym Elba. Prawdziwy cud natury. Do południa można jeździć na nartach, a po obiedzie w dwudziestopięciostopniowym słońcu oglądać dzieła artystów. Toskania oferuje cudowne i najważniejsze włoskie zakątki geograficzne, z których aż wylewa się sztuka. Jeśli istnieje raj na ziemi, to na pewno jest on w Toskanii – podsumował autor przewodnika.  

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: ksiądz Witold Kawecki
Data emisji: 01.09.2021
Godzina emisji: 09.26

zch

  


Polecane