41. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
41. rocznica podpisania porozumień sierpniowych
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych oraz strajku w Hucie WarszawaFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W całym kraju obchodzona jest rocznica podpisania porozumień, które zakończyły wielkie strajki w sierpniu 1980 roku. Ich efektem było powstanie NSZZ "Solidarność", a w dalszej perspektywie transformacja ustrojowa i odzyskanie pełnej niepodległości po roku 1989.


pałac 1200.jpg
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zaplanowano szereg uroczystości

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach, które odbyły się na terenie dawnej Huty Warszawa upamiętniających 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych oraz strajku w Hucie Warszawa. W Gdańsku, w historycznej sali BHP w Stoczni Gdańskiej, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy prezes IPN dr Karol Nawrocki wręczył odznaczenia państwowe działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-89.

– Wielki strajk lata 1980 roku zmienił Polskę; mam zaszczyt oddać hołd robotnikom sierpnia 1980, którzy w całej Polsce zażądali praw dla ludzi pracy i elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych - powiedział w 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych prezydent Andrzej Duda. – Zażądali tego, co należy się każdemu człowiekowi, czyli po prostu zażądali wolności, i uzyskali jej ważne elementy, które – jestem pewien – przesądziły (o tym), że później możliwy był rok 1989 i zmiana ustrojowa, która zmieniła Polskę i była kulminacyjnym momentem historycznej przemiany – powiedział.

Prezydent przywołał też inne – jego zdaniem przełomowe – "polskie sierpnie", w tym sierpień 1920 roku, "kiedy zwyciężyliśmy w wielkiej Bitwie Warszawskiej i odwróciliśmy losy tamtej wojny przeciwko bolszewikom" oraz sierpień 1944 roku i Powstanie Warszawskie, które nazwał "wielkim zrywem do wolności w pragnieniu odrodzenia ojczyzny".

– I wreszcie (nadeszło) kolejne pokolenie i jego sierpień 1980 roku. Nie byłoby pewnie dzisiaj wolnej Polski, gdyby nie wszystkie te trzy sierpnie. Każdy z nich ma swoją niezwykłą, historyczną wartość. Dziękuję wszystkim tym, którzy tę wartość w sierpniu 1980 roku napisali. Cześć i chwała bohaterom. Niech żyje Polska. Niech żyje Solidarność – oświadczył Andrzej Duda.

W Gdańsku główne obchody 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" rozpoczęło wręczenie odznaczeń państwowych i Krzyży Wolności i Solidarności w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej. Odznaczenia otrzymało 56 osób, działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 1956-89. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce odebrał Konrad Hugo Ałunowski. Pozostali wyróżnieni odznaczeni zostali Krzyżem Wolności i Solidarności, który przyznawany jest za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.


Posłuchaj

3:41
41 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe
+
Dodaj do playlisty
+

Prezes IPN Karol Nawrocki podkreślił, że to wielki zaszczyt wręczyć byłym działaczom opozycji antykomunistycznej odznaczenia. – W samą formę tego odznaczenia wpisany jest symbol, który wrósł w tożsamość Rzeczpospolitej Polskiej – krzyż, który jest nie tylko symbolem cierpienia, ale też symbolem poświęcenia dla drugiego człowieka i ludzkości, ale też symbolem wielkiego miłosierdzia. To odznaczenie wpisuje się także w wolność i solidarność. Wolność, której wy służyliście przed rokiem '89, którą dzięki wam możemy widzieć. Możemy żyć w Polsce wolnej, suwerennej i demokratycznej, ale to także solidarność. Solidarność, to niesienie brzemion innych, którzy tego potrzebują – mówił prezes IPN.

Dodał, że istotna jest też "godność, o którą upomnieliście się przed rokiem 1989". I przypomniał, że odznaczonych z wielu pokoleń łączy nestor opozycji antykomunistycznej i polskiego podziemia w czasie II wojny światowej – żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego profesor Jerzy Grzywacz. – Są wśród was tacy, którzy upomnieli się o godność polskiego robotnika w roku 1970, w tej grupie jest odznaczony Krzyżem Kawalerskim pan Ałunowski. Są tacy, którzy byli członkami opozycji antykomunistycznej przed rokiem 1980, uczestnicy strajków sierpniowych, w końcu ofiary stanu wojennego. Ci, którzy byli aresztowani, prześladowani za przywiązanie do ideałów wolności i suwerenności – podkreślał Nawrocki. 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 31.08.2021
Godzina emisji: 15.39

PAP/pr

Polecane