Zielone spotkanie po długiej przerwie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zielone spotkanie po długiej przerwie
Ogródek działkowy/zdj. ilustracyjneFoto: Joshua Resnick/shutterstock

Wszyscy wiemy, że woda, powietrze to życie, ale coraz bardziej przekonujemy się, że równie ważna jest zieleń. W miastach, które są odpowiednio zaplanowane i zagospodarowane pod tym względem, mieszka się zdrowiej i przyjemniej. Na przedmieściach i na wsi jest oczywiście dużo lepiej.


ogród rośliny sadzonki Shutterstock 1200.jpg
Permakultura. Jak stworzyć samowystarczalny, ekologiczny ogród?

"Zieleń to życie"  pod takim hasłem odbędą się na początku września warszawskie targi Flower Expo Polska. Drugie hasło tych targów, pierwszych po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią, brzmi: "Spotkajmy się!". Odnosi się ono do relacji międzyludzkich, ale również – w szerszym kontekście  do bliskich relacji z naturą, zielenią. Czegoś, co jest istotą ludzkich zachowań i potrzeb.

Posłuchaj

50:42
Zieleń to życie! (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Rośliny to sedno i serce naszych targów, zwłaszcza że organizatorem jest Związek Szkółkarzy Polskich, który zrzesza czołowych producentów roślin. Ale oprócz roślin są tu także elementy wyposażenia ogrodów, coś dla majsterkowiczów, architektów krajobrazu, wykonawców – wylicza Joanna Filipczak, organizatorka Flower Expo Poland. – Wszyscy, którym zieleń jest bliska, znajdą coś dla siebie – zachęca.

Na targach pojawi się wiele nowych odmian roślin. Ich tworzenie jest niezwykle złożonym i pracochłonnym procesem. – Najczęściej jest to tradycyjna, klasyczna hodowla. Polega na tym, że hodowca ma cel, do którego dąży: zapyla kwiaty pomiędzy różnymi odmianami w celu np. uzyskania jakieś barwy bądź rysunku – opowiada gość Trójki. – Potem wysiewa nasiona tych kwiatów i obserwuje, jak te siewki się zachowują. Potem te siewki kwitną, następuje kolejny proces obserwacji i doboru. Jest to żmudne, czasochłonne, ale w efekcie niezwykle satysfakcjonujące – przyznaje.

W zależności od tego, czy jest to krzew, bylina czy drzewo, ten proces może trwać od dwóch do nawet... kilkunastu lat! – Np. magnolia przechodzi długi okres juwenilny (młodzieńczy), kiedy rozwija się z siewek i kwitnie dopiero po parunastu latach! Więc aby w ogóle dokonać jakiejkolwiek obserwacji, a potem jeszcze zobaczyć, jak te drzewa się zachowują, czy powtarzają te cechy, o które nam chodzi, potrzebne są długie lata… – wskazuje.

Przy okazji takiej wystawy pojawiają się również kwestie dotyczące trendów w tworzeniu i urządzaniu ogrodów. – Trudno powiedzieć o jednym trendzie, tak naprawdę wszystko zależy od tego, dla kogo tworzy się ogród. Wszystko zależy od właścicieli, stylu domu i miejsca, w którym ten dom i ogród się znajdują. Przy domku w stylu dworkowym nie postawimy dużych bonzai, bo będą pasować jak pięść do oka – tłumaczy Joanna Filipczak. – Od paru lat bardzo modny jest minimalizm. Z drugiej strony jest także trend bioróżnorodności i dążenie do naśladowania natury. A więc od niekoszenia łąk i czegoś, co wydaje się zapuszczonym chaszczowiskiem, po niezwykle zadbane, minimalistyczne założenia, które są bardzo proste w pielęgnacji – wyjaśnia.

Wideo

Ponadto w audycji:

  • o Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu opowiada dyrektor artystyczna Małgorzata Walewska;
  • o Zamojskim Festiwalu Filmowym "Spotkania z historią" mówi jego dyrektor Andrzej Bubeła;
  • Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP, tłumaczy dlaczego kolejarze byli pierwszymi ofiarami II wojny światowej. 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 29.08.2021
Godzina emisji: 10.07

pr

Polecane