Ponad 1,5 tony śmieci zebrane jednego dnia z polskich plaż!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ponad 1,5 tony śmieci zebrane jednego dnia z polskich plaż!
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrei Dubadzel/Shutterstock.com

Po wypoczynku i zabawie przyszedł czas na sprzątanie. Już od 10 lat Stowarzyszenie Czysta Polska organizuje akcje sprzątania śmieci po turystach w górskich kurortach, a od pięciu – w nadmorskich. Tym razem, mimo ulewnego deszczu, 600 wolontariuszy zbierało śmieci na Półwyspie Helskim. Tylko pierwszego dnia, wolontariusze zebrali ponad 1,5 ton śmieci.

kajak śmieci sprzątanie ekologia Shutterstock 1200.jpg
Przyjemne z pożytecznym. Trwa "Operacja Czysta Rzeka"

Turyści podczas wakacji zostawiają po sobie tony śmieci. Niestety, spora ich część ląduje np. na plażach. W ten weekend wolontariusze Stowarzyszenia Czysta Polska przenieśli się nad Bałtyk i nie przejmując się niesprzyjającą aurą, zbierali wątpliwej jakości "pamiątki" po wypoczywających nad polskim morzem.

Posłuchaj

4:58
Zaśmiecone polskie plaże (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Skąd to się bierze? Z lenistwa i z braku edukacji ekologicznej. Ludzie nie biorą odpowiedzialności za produkt i za śmieci. Uważają, że kosze powinny być na wyciągnięcie ręki – wskazuje Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska. – Ale kosze też nie są rozwiązaniem: bo jeśli kupujemy w sklepie napój i go wypijemy, to butelka nadal do nas należy i powinniśmy ją odpowiednio zutylizować, czyli oddać w odpowiednie miejsce. Więc to jest nasze zadanie, nasza odpowiedzialność – tłumaczy.

– Niestety, nie sprzątamy po sobie: na plażach najwięcej jest niedopałków papierosów: jest tego masa i to jest okropny problem. Każdy myśli, że jak pecik schowa w piasku, to nic się nie stanie, ale jeśli każdy tylko raz dziennie tak zrobi, to skala jest gigantyczna! – mówi Trójkowy gość. – Przy terenach nadmorskich jest mnóstwo butelek: ludzie nie szukają koszy na śmieci i wrzucają je w krzaki. Są nakrętki, różne patyczki: wszystko, co zostaje po lizakach, po lodach itd. – wylicza. 

– To jest trochę jak z wyborami: każdy myśli, że jego jeden głos nic nie zmienia. Podobnie jeden śmieć nic nie znaczy. Niestety, jeśli 40 milionów Polaków rzuci po jednej butelce, mamy 40 milionów butelek i robi się potężny problem – alarmuje prezes Marculanis. – Trzeba pracować nad własną świadomością i dawać przykład innym, którzy zaśmiecają naszą wspólną przestrzeń. I mówić, że śmiecenie w przyrodzie to obciach – dodaje.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Maciej Marculanis (prezes Stowarzyszenia Czysta Polska)
Data emisji: 28.08.2021
Godziny emisji: 08.37

pr

Polecane