Dzikie zwierzęta potrzebują odpowiedzialnej pomocy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzikie zwierzęta potrzebują odpowiedzialnej pomocy
BocianFoto: Pixabay

Co zrobić, kiedy podczas spaceru w lesie napotkamy ranne dzikie zwierzę, które potrzebuje pomocy? Przede wszystkim zostawiamy w spokoju i zawiadamiamy odpowiednie służby: jeżeli jesteśmy na terenie miasta, należy zawiadomić straż miejską, a jeżeli to teren wiejski – gminę. Bo dzikim zwierzętom należy pomagać, ale odpowiedzialnie.

Ptaki dokarmianie 1200.jpg
Jak mądrze dokarmiać ptaki?

Straż miejska ma podpisaną umowę z lecznica weterynaryjną, z kolei gmina przekazuje zwierzę do wyspecjalizowanego ośrodka rehabilitacji. Takie ośrodki znajdują się w każdym województwie. Po przetransportowaniu, rannym zwierzętom zostaje tam udzielona pomoc.

Posłuchaj

4:14
Ranne dzikie zwierzę: co robić? (Pora na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Należy pamiętać, że ranne zwierzę jest zestresowane. Jeśli jest większe – jak dzik, jeleń, duży ptak drapieżny czy lis – może być niebezpieczne – ostrzega Szymon Kolasa z Poleskiego Parku Narodowego, gdzie znajduje się ośrodek rehabilitacji zwierząt. – Z kolei w przypadku niewielkich zwierząt nadmierny stres może je nawet zabić – tłumaczy.

Jednak są też osoby, które decydują się zaopiekować np. rannymi ptakami. – Zwierzę należy zabrać do weterynarza, aby stwierdzić, co mu się stało. Ważną rzeczą jest właściwa opieka i trzeba pamiętać, że jest to bardzo długi proces – mówi Anna Szumera, której udało się już uratować kilka rannych ptaków, doprowadzić do tego, ze znowu mogły samodzielnie egzystować. – Ważne jest, żeby jak najszybciej rozpoznać gatunek zwierzęcia, aby wiedzieć czym je żywić. Teraz opiekuję się małą jaskółką, która wypadła z gniazda. Jest u mnie już piątą dobę i ma się świetnie: dostaje właściwą karmę, zbierane są też dla niej muszki. Puch powoli odpada i dostaje piórek – opowiada.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Łobejko (Radio Lublin)
Data emisji: 28.08.2021
Godziny emisji: 07.17

pr

Polecane