Ostatni wakacyjny weekend na drogach: bądźmy ostrożni!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ostatni wakacyjny weekend na drogach: bądźmy ostrożni!
Rudna Mała, 28.08.2021. Miejsce wypadku na drodze krajowej nr 9 w Rudnej Małej (pow. rzeszowski). Doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pięć osób zostało rannych.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Właśnie się rozpoczął ostatni wakacyjny weekend, co oznacza, że można się spodziewać masowych powrotów z urlopów. A długa droga do domu w kawalkadzie innych pojazdów oraz zmęczenie to najczęstszą przyczyną wypadków. Co powinien zrobić kierowca, aby bezpiecznie dojechać do celu?


zdjecie_Polskie_Radio 1200.jpg
Czy warto oszczędzać na fotelikach samochodowych?

– Pierwszy września jest już w środę, więc może warto swój powrót zaplanować tak, aby nie trafić w kumulację. Bo przecież większy ruch na drogach to także większa szansa na wypadek. Czyli, jeśli mamy taką możliwość, warto wyjazd przesunąć na np. poniedziałek – sugeruje inspektor Marek Konkolewski, ekspert ds. bezpieczeństwa drogowego.

dźwięk


– O tym, że samochód powinien być sprawny, kierowca trzeźwy i stosować się do zasad ruchu drogowego, chyba wszyscy wiedzą, bo o tym się mówi właściwie bez przerwy – wylicza Trójkowy gość. – Chciałbym jednak zwrócić uwagę na element, który jest niedoceniany w policyjnych statystykach: zmęczenie. Prawdziwa ilość wypadków drogowych, która jest następstwem wyczerpania, zmęczenia czy zaśnięcia za kierownicą jest znacznie wyższa, niż podają dane statystyczne – wskazuje.

– Walka ze zmęczeniem jest z góry przegrana! Jeśli występują pierwsze objawy – zaczynamy ziewać, mamy złudzenia wzrokowe, nie pamiętamy pewnych odcinków drogi, coraz częściej naciskamy pedał hamulca – to są pierwsze sygnały ostrzegawcze, że jesteśmy zmęczeni – tłumaczy inspektor Konkolewski. – Wtedy trzeba przerwać jazdę i zrobić sobie co najmniej 15-minutową przerwę – apeluje do kierowców.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: inspektor Marek Konkolewski (ekspert ds. bezpieczeństwa drogowego)
Data emisji: 27.08.2021
Godzina emisji: 16.13

pr

Polecane