Ustawą w gatunki inwazyjne roślin i zwierząt

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ustawą w gatunki inwazyjne roślin i zwierząt
Szerszeń azjatyckiFoto: Barnaby Chambers/Shutterstock.com

Rośliny i zwierzęta nie zawsze są w przyrodzie pożądane, zwłaszcza jeśli mówimy o tzw. gatunkach inwazyjnych. Dlatego niedługo w życie wejdą przepisy "ustawy o gatunkach obcych", które określają m.in. zasady zwalczania roślin i zwierząt zagrażających naszym rodzimym gatunkom.


niepylak apollo shutterstock 1200.jpg
Niepylak apollo. Zagrożony wyginięciem motyl wraca do Pienińskiego Parku Narodowego

O barszczu Sosnowskiego słyszał chyba każdy – ta sprowadzona w latach 50. XX w. z Kaukazu roślina okazała się bardzo inwazyjna i niebezpieczna dla ludzi powodując groźne, czasami wręcz śmiertelne oparzenia. Jednak wyplenić ją jest bardzo trudno. Ostatnio głośno się też zrobiło o wielkim ślimaku, którego spotkano w Tatrach: to pomrów wielki, niebezpieczny dla rodzimych ślimaków. Podobnym zagrożeniem są m.in. nawłoć kanadyjska, klon jesionolistny, czeremcha amerykańska, szop pracz, biedronka azjatycka, rak sygnałowy i pręgowany, żółw malowany, czerwonolicy, ostrogrzbiety czy jaszczurowaty które wypierającą naszą rodzimą faunę i florę.


Posłuchaj

4:20
Jak walczyć z gatunkami inwazyjnymi? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Dzieje się tak na całym świecie, dlatego, że różnego rodzaju formy zarodnikowe czy nasiona przenoszą się na człowieku, z jedzeniem bądź towarami – tłumaczy Marek Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Tak było zawsze, jednak obecnie z powodu globalnego transportu, bardzo przyspieszyło i zwiększyło zasięg– dodaje.

– Te zwierzęta, rośliny czy grzyby mogą być dla naszej flory i fauny bardzo niebezpieczne. Jest np. informacja o szerszeniu azjatyckim, którego ukąszenie może być śmiertelnie niebezpieczne. Pojawił się we Francji, aktualnie jest już w Niemczech i prawdopodobnie dotrze także do Polski – tłumaczy Daniel Mróz, popularyzator nauki, autor podcastu "Bliżej lasu". – Jest niebezpieczny dla naszych rodzimych pszczół-zapylaczy dlatego, że jest dużo bardziej drapieżny niż nasz europejski szerszeń – wskazuje.

Dlatego tak ważne są nowe przepisy, które powstały na gruncie prawa unijnego. Dzięki nim powstanie europejska lista inwazyjnych gatunków obcych, będzie też możliwa lepsza kontrola unijnych granic. Bo najczęściej sprawcami takich inwazji są ludzie: szerszeń dotarł do Europy najprawdopodobniej w transporcie owoców lub drewna z Azji.

Las bliżej nas – Gatunki obce i inwazyjne/YouTube Lasy Państwowe


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 27.08.2021
Godzina emisji: 14.35

pr

Polecane