"Halka" i nie tylko: trwa 59. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Halka" i nie tylko: trwa 59. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju
Stanisław Moniuszko Foto: Shutterstock/Prachaya Roekdeethaweesab

Już od czwartku, 26 sierpnia, z balkonu Domu Zdrojowego w Kudowie-Zdroju w południe rozbrzmiewają dźwięki "Prząśniczki": to znak, że trwa 59. edycja Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego: dorocznego święta melomanów, wielbicieli opery i twórczości Stanisława Moniuszki.


nac straszny dwór 1200.jpg
Grzegorz Nowak: "Strasznego dworu" jeszcze nikt tak nie wykonał

W ciągu trzech dni w Teatrze pod Blachą, Teatrze Zdrojowym, w sali koncertowej Pijalni Wód Mineralnych, na balkonie sanatorium „Polonia”, a także w kudowskich kościołach wystąpi kilkudziesięciu śpiewaków i muzyków. Zostaną zaprezentowane nie tylko utwory Ojca Opery Polskiej, ale także innych polskich kompozytorów: m.in. Karłowicza, Paderewskiego...


Posłuchaj

5:38
59. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju cz.1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

– Podstawą festiwalu są oczywiście kompozycje Moniuszki, natomiast od czasu do czasu bywają wydarzenia, na których pokazujemy muzykę korzenną: koncerty klezmerskie, zespoły ludowe, które biorą na warsztat muzykę, którą inspirował się Moniuszko – mówi Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego. – Należy pamiętać, że kompozytor większość życia spędził na rubieżach I Rzeczypospolitej i doskonale znał tę twórczość, która jest na Litwie, Białorusi. Nigdy jednak np. nie był w Tatrach, a przecież np. w "Halce" pobrzmiewają tańce góralskie, które zrobił troszeczkę po swojemu – wyjaśnia.

– I my próbujemy odkrywać te światy. Aczkolwiek większym zadaniem jest w ogóle promować twórczość Moniuszki, która jest nie wydawana w pełni. Tzn. wg mnie ok. 70 procent twórczości jest nie wydane i w związku z tym – nie grane – wskazuje Trójkowy gość. – oczywiście, "Straszny dwór" jest wszystkim znany, ale przez ostatnich kilka lat udało mi się z reżyserem Roberto Skolimowskim przywrócić do życia sześć nieznanych, młodzieńczych jego oper. Często to była premiera po 150 latach! I dla minie było wielką radością, że te spektakle cieszyły się fantastycznym odbiorem – opowiada.


Posłuchaj

4:33
59. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju cz.2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

– Gośćmi festiwalowymi są rożni ludzie: z jednej strony to kuracjusze i wczasowicze, których teraz Kudowa jest pełna. Oni chętnie chodzą na spektakle. Ale jest również publiczność z Kudowy: przecież ten festiwal jest obecny już 59 lat w tym miejscu. Są także goście, którzy specjalnie przyjeżdżają, aby uczestniczyć w tym święcie – wylicza dyrektor Rybarczyk. – Na wykład prof. Małgorzaty Komorowskiej "Patron pańszczyźnianych chłopów i przodowników pracy – czyli opery Moniuszki na scenach PRL" na pewno przyjdą ludzie, którzy pamiętają jeszcze tamte czasy, ale też będą młodzi ludzie, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o czasach, których nie pamiętają – dodaje.


Inauguracja 59. Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju/YouTube TVSUDECKA PL


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Stanisław Rybarczyk (dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego)
Data emisji: 27.08.2021
Godziny emisji: 09.29, 09.39

pr

Polecane