Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" w trasie po Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" w trasie po Polsce
Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa"Foto: mat. prasowe

Najważniejsze symbole Rzeczypospolitej i historia państwa w pierwszych latach niepodległości – to prezentuje nowoczesna wystawa przygotowana przez Biuro Programu "Niepodległa", która od początku sierpnia jest w trasie po Polsce. Do końca września Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" zawita łącznie do 20 miast i kurortów, w każdym będzie czekał na zwiedzających przez trzy dni. Nowoczesna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy czy makiety będzie dostępna bezpłatnie, dla wszystkich.


NAC Józef Piłsudski 1200.jpg
Sto pierwsza rocznica Bitwy Warszawskiej w Trójce

Sto lat temu kończył się proces formowania granic po I wojnie światowej i licznych konfliktach na spornych terenach granicznych: politycy i wojskowi wspólnie wywalczyli kształt niepodległej Polski lat. Wysiłki tysięcy obywateli skupiły się na odbudowie polskiej państwowości w wielu dziedzinach życia – w szkołach, zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach, urzędach, bankach czy instytucjach kultury. Choć ich poglądy i wizje przyszłości mocno się różniły, to jednak razem budowali wspólnotę państwową, a Polska stała się dla nich dobrem wspólnym.


Posłuchaj

4:28
Wirtualny Teatr Historii (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Chcieliśmy zrobić coś nowego: zapoznać Polaków z historią naszego kraju w ciekawszy sposób, wirtualny, żeby każdy mógł wejść, zobaczyć. Niezależnie od wieku – tłumaczy Tomasz Fliszkiewicz z biura programu "Niepodległa". – Kiedy przychodzą babcie, dziadkowie i wnuki, to jest współpraca między nimi: wnuki pokazują starszym, jak się posługiwać tymi urządzeniami multimedialnymi – wskazuje.

Przybliżenie wielu aspektów funkcjonowania młodego kraju stało się możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W kameralnej przestrzeni stworzonej w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają przeklikać przez najważniejsze informacje, holoboxy prezentują artefakty, które można oglądać z wielu stron, podróż w czasie zapewniają gogle VR, a gospodarzem całej wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości.

Na ekspozycji dużo miejsca poświęcono kulturze, która jest integralnym elementem tożsamości narodowej, a połączenie tradycji i współczesności jest szczególnie obecne w specjalnie przygotowanej makiecie polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu w 1925 roku, w środku której umieszczono mobilną kamerę.

– Największą popularnością cieszą się gogle VR, dzięki którym możemy obejrzeć w wirtualnej rzeczywistości film fabularny o Bitwie Warszawskiej – opowiada Natalia Siedlecka z biura programu "Niepodległa". – Wiele osób czeka na ten film 2-3 godziny i jest zniecierpliwionych tak długim oczekiwaniem. Ale kiedy go obejrzą, potrafią ponownie spędzić w kolejce kolejne kilka godzin, aby znów go zobaczyć – dodaje.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w trasie/YouTube Niepodległa

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Jarosław Grabowski
Data emisji: 25.08.2021
Godzina emisji: 11.18

pr

Polecane