"Robimy wszystko, by latarnia nigdy nie zgasła". O pracy latarników w XXI wieku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Robimy wszystko, by latarnia nigdy nie zgasła". O pracy latarników w XXI wieku
Latarnia morska w Krynicy Morskiej Foto: shutterstock/Air Vision

Gdy my śpimy, oni pracują, dając marynarzom znać, gdzie jest ląd. Mimo technologii GPS i satelity latarnicy morscy wciąż są potrzebni. Sami mówią o sobie tak: Nasza praca jest bardzo prosta. Robimy wszystko, by latarnia nigdy nie zgasła. Jednym z nich jest Piotr Laskowski, który wykonuje ten zawód już od 35 lat.

latarnia morska gdańsk nowy port 1200.jpg
Historia z latarnią morską w tle

Pryzmaty jak okna w domu

56-letni Piotr Laskowski niejako odziedziczył swoje zajęcie po ojcu, który pełnił funkcję kierownika latarni. – Kiedyś funkcja latarnika była ważniejsza, bardziej podniosła – mówi mężczyzna w rozmowie z Katarzyną Chybowską z Radia Koszalin. 

– Obecnie praca latarnika to nadzór nad obiektem, drobne naprawy i sprzątanie. To też utrzymywanie czystości w laternie, gdzie mieszczą się pryzmaty, które skupiają wiązkę światła. Światło powinno mieć zasięg 40 km – wyjaśnia latarnik, żartując, że latarnik musi myć pryzmaty, tak jak inni muszą myć okna w domu.

Posłuchaj

4:49
Na czym współcześnie polega praca latarnika? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Latarnia to punkt niezmienny

Kiedyś przez całą dobę dyżur pełniło czterech latarników, przekazujących sobie służbę. Dziś technologia GPS i satelity sprawiają, że marynarze już nie polegają na latarniach, ale jeżeli to zawiedzie, nadal kierują się jej światłem.

– Można powiedzieć, że na latarniach polega się bardziej niż na czymkolwiek innym. Latarnia to punkt niezmienny, więc w razie sztormu pozwala szczęśliwie dotrzeć do brzegu i zorientować się, gdzie się jest. Obecnie wieże latarni morskich służą też jako maszty dla anten, a w środku mamy sprzęt do krajowego systemu bezpieczeństwa morskiego – opisuje Piotr Laskowski. – Właśnie dlatego, mimo że technika poszła do przodu, latarnie nigdy nie zostały wyłączone. One świecą i nadal będą świeciły – podsumowuje.

 

Latarnia morska w Gąskach. Druga co do wielkości latarnia morska w Polsce/Elżbieta Subocz

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Katarzyna Chybowska
Data emisji: 25.08.2021
Godzina emisji: 13.18

kr

Polecane