Mięso, kawa i wanilia, czyli zapachy, które regulują apetyt

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mięso, kawa i wanilia, czyli zapachy, które regulują apetyt
Zdj. ilustracyjneFoto: Paparacy/Shutterstock.com

Mięso, kawa, lody czekoladowe i waniliowe. Jakie są najbardziej sycące zapachy, a które z nich wzmagają łaknienie? Odpowiedzi na te pytania szukają naukowcy z Wrocławia, którzy pracują nad nową gamą środków regulujących apetyt. 

–  Nasz projekt opiera się na poszukiwaniu zapachów, które dla nas Polaków i osób z tej części europy, mogą kojarzyć się z czymś apetycznym, co będzie stymulowało łaknienie. Wyszczególnienie takiego środka może okazać się ważne dla osób starszych, które mają kłopoty z apetytem, ale też dla tych, które zmagają się z nadwagą – powiedział doktor Jacek Łyczko z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Posłuchaj

8:25
Naukowcy poszukują zapachu, który stymuluje apetyt (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zapachy poszukiwane

– Szukamy zapachów, które w różnych warunkach, będą regularnie stymulowały apetyt. Zależy nam nie tylko na wyszczególnieniu potraw, ale też poszczególnych związków chemicznych, na które nie będziemy się uodparniać. Wiele osób pyta mnie, czy będzie to środek o brzydkim zapachu. Takim, który będzie powodował obrzydzenie jedzeniem. Tego typu preparaty już istnienia na rynku. Jeśli mówimy o redukcji masy ciała, której poddać powinno się 53 procent Polaków, uważamy, że nie należy uprzykrzać im tego, już trudnego procesu – wyjaśnił naukowiec. 

 

Ograniczenie łaknienia

– Pierwszą grupą zapachów, których poszukujemy, są te, które będą powodować w nas poczucie sytości. Szukamy takich, które intuicyjnie będą kojarzyć nam się z poczuciem bezpieczeństwa i błogości, jakie towarzyszy nam po dobrym posiłku. Chodzi o ten stan, gdy jesteśmy po dobrym obiedzie, siedzimy przy ciepłym kominku i rozleniwieni czekamy na kawę i deser. Nie chodzi więc o najedzenie się, ale dopełnienie. Naszym celem jest takie oddziaływanie na umysł, by ludzie mogli jeść mniej i nie czuć się głodni – wyjaśniał ekspert. 

– W redukcji apetytu pomagać mogą zapachy wanilii oraz aromaty zwarte w czarnej, mocnej kawie. Jeśli chodzi zaś o pobudzanie łaknienia, z naszych badań wnioskujemy, że są to aromaty pieczonego mięsa. Nie określamy czy chodzi o pieczeń, kurczaka czy kiełbaskę z grilla. Szukamy cech wspólnych w analizie chemicznej tych zapachów. To właśnie te związki będziemy chcieli wykorzystać w naszym środku – dodał. 

Zapachy, które wpływają na apetyt / Telewizja Echo 24

Badania

– Badania będą toczyć się do 2023 roku. Finałem będzie wydanie po jednym lub dwóch środkach w każdej wersji, na pobudzenie i ograniczenie apetytu. W założeniu ma być to środek rozpylany w pomieszczaniu lub na kartonikowym pasku, podobnym do tego z perfumerii. Chcę jedynie podkreślić, że nie przygotowujemy rozwiązania problemu, a preparat, który wspomoże świadome odżywianie się – podsumował doktor Jacek Łyczko. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: dr Jacek Łyczko (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
Data emisji: 24.08.2021
Godzina emisji: 13.29

zch/kr

Polecane