26 obrazów odkrytych na strychu bazyliki w Nysie!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
26 obrazów odkrytych na strychu bazyliki w Nysie!
Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w NysieFoto: Jacek Halicki/Wikipedia CC BY-SA 3.0

W bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie przypadkiem odkryto obrazy sprzed 300 lat. Stało się to w trakcie remontu strychu kościoła, gdzie przygotowywano trasę turystyczną.


Archeologia 1200 Shutterstock.png
Biżuteria sprzed 2500 lat znaleziona pod Gorzowem. Do kogo mogła należeć?

To było duże zaskoczenie, ponieważ nikt nie spodziewał się takich skarbów w tym miejscu. Tego typu odkrycia zdarzały się dość często jeszcze w latach 60. i 70. XX w., dziś ma to miejsce już coraz rzadziej. Na szczęście obrazy udało się uratować - teraz czekają je konserwacja i odrestaurowanie. Najpierw jednak trzeba na to znaleźć pieniądze.


Posłuchaj

3:58
Cenne znalezisko na kościelnym chórze w nyskiej katedrze (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Zaczęło się od remontu nyskiej bazyliki i konserwacji obrazu Hansa Dürera "Matka Boża z dzieciątkiem i czternastu wspomożycieli": – Wzmocniono podłoże obrazu, oczyszczono go z zabrudzeń, usunięto wtórne nawarstwienia oraz zrekonstruowano złocenie na ramie obrazu – wylicza menadżer projektu remontu nyskiej bazyliki Dominik Majda. – Z kolei na poddaszu kościoła stworzono ciąg komunikacyjny: wyremontowano klatki schodowe, zamontowano oświetlenie oraz wykonano metalowe pomosty dla zwiedzających. Dzięki temu powstała nowa powierzchnia, udostępniona dla ruchu turystycznego.

I właśnie podczas tego remontu, w trakcie porządkowania jednego z kościelnych chórów, będącego częścią nowej trasy turystycznej, znaleziono dosłownie stos obrazów, które przez co najmniej kilkadziesiąt lat przeleżały tam w zapomnieniu. To 26 obrazów: 12 z nich przedstawia postaci apostołów, pozostałe 14 – stacje drogi krzyżowej. Najstarsze datowane są na drugą połowę XVII wieku, najnowsze powstały w wieku XIX.

– Tyle obrazów stało i nikt do nich nie zajrzał. Dopiero teraz, gdy porządkowaliśmy miejsce pod tę galerię, nagle okazało się, że to są piękne, cenne obrazy – mówi ksiądz prałat Mikołaj Mróz. – W przyszłości będą tam na górze eksponowane – zapowiada.

Pod dachem bazyliki nyskiej/YouTube Krzysztof Sala


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Daniel Klimczak (Radio Opole)
Data emisji: 24.08.2021
Godzina emisji: 13.20

pr

Polecane