Jaki jest idealny pracownik i gdzie go dzisiaj znaleźć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaki jest idealny pracownik i gdzie go dzisiaj znaleźć?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/New Africa

Pandemia dosłownie przeorała rynek pracy: rzeczywistość w której aktualnie znajdują się firmy jest całkowicie odmienna od tej, w jakiej były przed dwoma laty. To powoduje, że pracodawcy poszukują pracowników z innymi kompetencjami niż wcześniej. Jednak okazuje się, że znaleźć ich jest bardzo trudno.


smartfon plaża 1200.jpg
Urlop a praca. Czy umiemy odpoczywać?

W pandemii, na znaczeniu zyskały kompetencje miękkie. Problemem jest fakt, że pracownicy także zostali zaskoczeni: najpierw przez zmiany wywołane pandemią, potem – przez odmienne wymagania pracodawców. Dlatego nie zdołali jeszcze nabyć pożądanych umiejętności.


Posłuchaj

6:55
Poważny problem, by znaleźć pracownika z odpowiednimi kompetencjami (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Kompetencje miękkie to np. komunikacja, umiejętność współpracy, inicjatywa. Kompetencje twarde wiążą się z kolei z naszą wiedzą i doświadczeniem, czyli m.in. znajomość języków obcych, znajomość prawa pracy – tłumaczy Anna Tietianiec, ekspertka rynku pracy. – Na dodatek aktualnie pożądane umiejętności miękkie są zupełnie inne od tych, których rynek poszukiwał jeszcze jakiś czas temu – dodaje.

W 2018 roku kandydat miał odpowiednio zarządzać zespołem. Czyli umieć organizować pracę, współpracować, komunikować się z zespołem i rozwiązywać pojawiające się problemy. Porównując to z oczekiwaniami, obecnie wspólny pozostaje jedynie ten ostatni punkt.

O jakie inne kompetencje zatem chodzi dzisiaj pracodawcom? – Obecnie numerem jeden jest odpowiedzialność, rzetelność i dyscyplina – wylicza Trójkowy gość. – Gdybyśmy jeszcze dołożyli umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, własną inicjatywę, krytyczne myślenie, zdolności analityczne, odporność i elastyczność oraz umiejętność szybkiego uczenia się, zwłaszcza nowoczesnych technologii, to byśmy uzyskali idealnego kandydata – wskazuje.

Jednak jak się okazuje, nie tylko ideałów brakuje na rynku, ale nawet osób o choćby zbliżonych kompetencjach: – Badania wskazują, że w tej chwili niedobór talentów jest najwyższy od 15 lat! A 81 procent pracodawców wskazuje trudności w pozyskaniu kandydata, który posiada set kompetencji twardych i set kompetencji miękkich – przyznaje Anną Tietianiec.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Anna Tietianiec (ekspertka rynku pracy)
Data emisji: 23.08.2021
Godzina emisji: 12.30

pr/kr

Polecane