Genesis i liczne powiązania muzyczne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Genesis i liczne powiązania muzyczne
Ray Wilson podczas występu w Chorzowie w 2009 rokuFoto: Maciej Jarzebiński / Forum

"Nocny przegląd myśli" to okazja do zapoznania się z muzycznymi dokonaniami artystów oraz zastanowieniem się nad łączącymi ich powiązaniami.

Posłuchaj

54:05
Nieoczywiste powiązania muzyczne (Nocny przegląd myśli/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Genesis

Utwór Genesis zatytułowany "The Deviding Line" pochodzi z płyty "…Calling All Stations…". – Uważam ten album za jeden z najlepszych w dorobku grupy. Mam do niego ogromny sentyment. Utwór "The Deviding Line" słyszeliśmy także podczas pierwszego koncertu Genesis w Polce. To wydarzenie było pierwszym naszym kontaktem z Rayem Wilsonem, wokalistą, który pojawił się jedynie na jednej płycie zespołu – mówił Michał Kirmuć.

Genesis to grupa założona w 1967 roku w angielskiej szkole publicznej. Zespół uznawany jest przez krytyków za jeden z fundamentów sceny rockowej. Z czasem muzycy Genesis wypracowali charakterystyczne, symfoniczne brzmienie, połączone  z poetyckimi, czasem surrealistycznymi tekstami i teatralnym wykonaniem. Na niepowtarzalny styl grupy wpływ mają także długie partie instrumentalne.

The Dividing Line (2007 - Remaster) / Genesis

Ray Wilson

– Szkoda, że współpraca Raya Wilsona z Genesis nie przebiegała dłużej. Na szczęście muzyk doskonale radzi sobie w karierze solowej. "I, Like You" to singiel zapowiadający nowe wydawnictwo, które ukaże się lada dzień. Nie mogę się doczekać, aż album znajdzie się w mojej kolekcji – powiedział prowadzący "Nocny przegląd myśli".

Ray Wilson to szkocki wokalista, gitarzysta, kompozytor oraz autor tekstów. Karierę solową rozpoczął w 2001 roku. Poza muzyką zajmuje się także działalnością charytatywną. Jest założycielem i fundatorem Fundacji Raya Wilsona w Poznaniu. Głównym celem organizacji jest wsparcie i aktywizacja osób z marginalizowanych warstw społecznych.

Ray Wilson | I, Like You (official video) / Ray Wilson

Ali Ferguson

– W dokonaniach Raya Wilsona na gitarze nie raz grał Ali Ferguson. Moim zdaniem to jeden z najlepszych gitarzystów swojego pokolenia – usłyszeliśmy. Ali Ferguson to szkocki gitarzysta, piosenkarz, autor tekstów i producent. Na co dzień mieszka w Edynburgu. Znany jest nie tylko ze współpracy z Rayem Wilsonem, ale też grupą Red Box oraz z Dougie MacLeanem. Twórczość gitarzysty łączy w sobie słowo mówione, elektronikę i ambientowe pejzaże dźwiękowe. 

Why Are We Whispering? / Ali Ferguson

***

Tytuł audycji: Nocny Przegląd Myśli
Autor audycji: Michał Kirmuć
Data emisji: 23.08.2021
Godzina emisji: 00.05

zch/kr

Polecane