"Bah Bah", czyli za co można polubić Iran. Iranista Albert Kwiatkowski w Zagadkowym Studiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Bah Bah", czyli za co można polubić Iran. Iranista Albert Kwiatkowski w Zagadkowym Studiu
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock/matrioshka

To stąd pochodzą pierwsza kosmiczna turystka, najsłynniejszy lekarz w historii i jedna z najgenialniejszych matematyczek na świecie, tu wynaleziono wodę różaną i zgromadzono jedną z największych kolekcji klejnotów. Polacy po powrocie z tego kraju w pierwszej kolejności opowiadają nie o zabytkach, ale o ludziach – niezwykle gościnnych i zawsze uśmiechniętych. Mowa oczywiście o Iranie, którego tajemnice zdradził nam Albert Kwiatkowski, autor książki "Bah Bah. Iran dla dociekliwych".

Apsara ok 1200.jpg
Taneczny Bliski Wschód - taniec perski, irański i afgański

Dzień, noc i jeszcze jeden dzień

Iran leży na Środkowym Wschodzie, pomiędzy Irakiem, Afganistanem, Pakistanem, Turkmenistanem, Zatoką Perską i krajami południowego Kaukazu. – Myślę, że to jakieś 2000 km stąd. Gdybyśmy chcieli pojechać na wycieczkę na sam wschód Iranu, musielibyśmy jechać autobusem dzień, noc i jeszcze jeden dzień – zaskakuje Albert Kwiatkowski, iranista, który Orientem zajmuje się od blisko 20 lat, a w Azji spędził cztery. 

Posłuchaj

52:41
Albert Kwiatkowski o perskich legendach, irańskiej gościnności i magicznej zupie asz (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pistacje – ulubiona przekąska Irańczyków

Irańczycy to jeden z najbardziej gościnnych narodów na świecie. Mają swoje przysłowie, które mówi, że gość to przyjaciel Boga. Gdy Irańczyka coś zachwyci, mówi: "Bah Bach", gdy kogoś lubi, woła "zjem twoją wątrobę!", a gdy widzi pulchne dziecko, łapie je za policzek ze stwierdzeniem: "powinna zjeść cię myszka''. Kontynuując temat jedzenia, czym Irańczyk częstuje swoich gości?  Na pewno uśmiechem – odpowiada gość "Zagadkowej niedzieli". – Podają coś, w rodzaju naszej mieszanki studenckiej  rodzynki i różnego rodzaju orzechy, w tym pistacje – dodaje. 

Pistacje do prehistoryczna przekąska Irańczyków – były ulubionym przysmakiem królowej Saby. Jedzenie ich podobno znacznie zmniejsza łaknienie, co w tamtym klimacie jest zbawienne. To właśnie w Iranie odnotowano najwyższą temperaturę w historii, wynoszącą 77 stopni Celsjusza w cieniu. Ponadto pistacje są doskonałym źródłem białka, błonnika, magnezu i fosforu. 

"Bah Bah. Iran dla dociekliwych" Albert Kwiatkowski, Wydawnictwo Dwie Siostry  Foto: mat. promocyjne "Bah Bah. Iran dla dociekliwych" Albert Kwiatkowski, Wydawnictwo Dwie Siostry Foto: mat. promocyjne

Jak gotować zupę, to w dobrych intencjach

Oprócz orzechów na irańskim stole często można zastać  asz, czyli rodzaj bardzo gęstej zupy. – Asz to gęsta zupa z różnymi dodatkami, np. z makaronem czy z sokiem i pestkami z granatów. Nie tylko dobrze smakuje, ale i rozgrzewa oraz bardzo ładnie wygląda. Jeżeli wędrujemy zimą ulicami Iranu, jest naprawdę zimno, a zupy asz sprzedawane z wielkich kotłów, rozgrzewają nas od wewnątrz – opowiada Albert Kwiatkowski. – To bardzo ważna potrwa dla Irańczyków.  Różne rodzaje aszu gotuje się w różnych intencjach. Na przykład, jest rodzaj zupy asz, którą przygotowuje się, jeżeli ktoś jest chory i chcemy, żeby wyzdrowiał. Co ciekawe, składniki do zupy zbiera się wśród sąsiadów. Gotuje się ją, a potem serwuje innym, np. podczas porannych modlitw – wyjaśnia autor książki "Bah Bah. Iran dla dociekliwych".

Zupa asz Foto: shutterstock.com/bonchan Zupa asz Foto: shutterstock.com/bonchan

Książka "Bah Bah. Iran dla dociekliwych" Alberta Kwiatkowskiego należy do serii Wydawnictwa Dwie Siostry "Świat dla Dociekliwych", pomagającej w piękny, mądry sposób poznawać kultury innych krajów. Oprócz "Bah Bah" do tej pory nakładem wydawnictwa ukazały się jeszcze m.in. "Mamma Mia. Włochy dla dociekliwych" Moniki Utnik-Strugały, "Man Zou. Chiny dla dociekliwych" Izabelli Kaluty oraz "Ole. Hiszpania dla dociekliwych" Moniki Bień-Konigsman.

Spotkanie z Albertem Kwiatkowskim (20.11.2019 r.)/Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Albert Kwiatkowski (archeolog, iranista, tłumacz literatury perskiej, autor książki "Bah Bah. Iran dla dociekliwych")
Data emisji: 22.08.2021
Godzina emisji: 09.06

mat. prasowe/kr


Polecane