Na dwóch kołach od Morza do Tatr. Maraton Rowerowy Dookoła Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na dwóch kołach od Morza do Tatr. Maraton Rowerowy Dookoła Polski
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/AlexanderLipko

Dziesięć dni – tyle na pokonanie 3200 kilometrów mają uczestnicy Maratonu Rowerowego Dookoła Polski, który rozpoczął się w sobotę 21 sierpnia o godz. 09.00. Co motywuje setkę zawodników, którzy co cztery lata stają na linii startu? Na to pytanie odpowiedział nam jeden z nich, Krzysztof Fechner.

Walka z samym sobą

Krzysztof Fechner na co dzień pracuje za kierownicą autobusu, jednak gdy zbliża się kolejna konkurencja, zamienia ją na kierownicę rowerową. Pasją do dwóch kół zaraził się około siedmiu lat temu. Zaczynał od kilkudziesięciu kilometrów, a dziś marzy o przejechaniu wzdłuż Stanów Zjednoczonych, a nawet Rosji. Na razie jednak bierze udział w najtrudniejszym wyścigu na terenie naszego kraju, jakim jest Maraton Rowerowy Dookoła Polski.

– To 3200 kilometry, w tym 30 tys. metrów przewyższenia. To tak, jakbym wjechał trzy razy na Mount Everest – zaskakuje Krzysztof Fechner. Skąd zielonogórzanin czerpie siłę do jazdy? – Głowa ma tutaj największe znaczenie. To kwestia tego, jak bardzo ktoś chce to ukończyć, jak bardzo w siebie wierzy. Po 400 kilometrach jadą już nie mięśnie, tylko głowa. Człowiek jedzie, walcząc sam ze sobą – wyznaje.

Posłuchaj

3:45
Rozpoczął się Maraton Rowerowy Dookoła Polski – najtrudniejszy wyścig w kraju (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z drobną pomocą przyjaciół

Podczas większości startów kolarze mają zakaz korzystania z pomocy innych osób. W przypadku Maratonu Rowerowego Dookoła Polski jest inaczej. Do czteroosobowego teamu bohatera naszego materiału reporterskiego należy m.in Katarzyna Kozłowska. – Naszym głównym zadaniem jest zaopatrzenie Krzysztofa w odpowiednie pożywienie, zapewnienie mu serwisu rowerowego, organizację noclegów – wymienia. – Wspieramy go też mentalnie. Wie, że ma nas i w każdej chwili możemy mu pomóc – dodaje.

Krzysztof Fechner nie tylko chce pokonać trasę o długości 3200 km – chce także przejechać ją w jak najkrótszym czasie. Dotychczasowy rekord trasy wynosi siedem dni, sześć godzin i 25 minut. 

Maraton Rowerowy Dookoła Polski 2017/Marek Duda

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska
Data emisji: 21.08.2021
Godziny emisji: 08.33

kr

Polecane