Którędy na plażę? Problem korków w nadmorskich miejscowościach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Którędy na plażę? Problem korków w nadmorskich miejscowościach
Korki w Międzyzdrojach – zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Grand Warszawski

Wciąż mamy wakacje, więc Polacy śpieszą się odpoczywać, jednak na drodze stają im (nomen omen) korki. Zatory drogowe o rekordowym natężeniu powstają w nadmorskich miejscowościach, m.in. w Kołobrzegu. Wystarczy wspomnieć, że w zeszłym roku 50-tysięczną miejscowość odwiedziło blisko 3 mln turystów. W tym roku zainteresowanie odpoczynkiem w kurorcie jest podobne, a duża część letników znów przyjechała na czterech kołach. 

shutterstock_429514183 rower 1200.jpg
Rower vs. samochód - kto okaże się szybszy?

Im bliżej tym lepiej?

Czasy, gdy na plażę zabierało się jedynie ręcznik i torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami, minęły bezpowrotnie. Typowa rodzina na wakacjach nad morzem nie może obejść się bez parawanu oraz przyczepki lub wózka dla dziecka, a te ważą swoje. Dlatego im bliżej można podjechać samochodem, tym lepiej. Skutek? Przymusowy postój w korkach. 

Posłuchaj

4:28
Korki na wjazdach na plaże. Jak ich uniknąć? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Więcej ostrożności i rozwagi

– Podczas gdy aura nie dopisuje, wielu turystów zamiast spaceru lub przejażdżki rowerem wybiera mechaniczny środek transportu. W tym czasie, szczególnie w mieście, natężenie tego ruchu jest tak duże, że tworzą się zatory drogowe. Pamiętajmy wtedy o zachowaniu szczególnej ostrożności i rozwagi. Pomyślmy, czy do miasta nie będzie lepiej udać się rowerem, czy pieszo, ponieważ może okazać się, że będziemy znaczne szybciej, niż samochodem – apeluje st. sierż. Karolina Seemann, rzecznik Komendanta Powiatowego Policji w Kołobrzegu, podkreślając jednocześnie, że korki mogą być źródłem nie tylko irytacji kierowców, ale także wypadków.  Najczęstszy rodzaj zdarzenia drogowego, z którym spotykamy się, gdy ruch kołowy jest zwiększony, to najechanie na tył poprzedzającego pojazdu.

Najprostsze pomysły bywają najlepsze

Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które zlikwiduje lub przynajmniej zmniejszy problem korków w Kołobrzegu i innych nadmorskich miejscowościach? Czasem najprostsze pomysły bywają najlepsze. – Może powinno się przejść kawałek i popatrzeć na to wszystko, co jest dookoła? – podpowiada jedna z turystek.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Abramowicz
Data emisji: 21.08.2021
Godziny emisji: 07.17

kr

Polecane