Romeo i Julia. Najsłynniejsza historia miłosna zapisana w dźwiękach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Romeo i Julia. Najsłynniejsza historia miłosna zapisana w dźwiękach
Posąg szekspirowskiej Julii w WeronieFoto: shutterstock/Vladimir Sazonov

Zakończył się 25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Tegoroczna edycja była szczególna. Nie tylko ze względu na ćwierćwiecze wydarzenia, ale także z powodu śmierci założyciela i dyrektora artystycznego festiwalu, profesora Jerzego Limona. Szekspir i jego twórczość inspirują od lat. Nawiązań nie brakuje także w muzyce, o czym przekonywał "Francuski Łącznik". 

– Najważniejszy twórca europejskiego teatru, znawca dusz i chyba najczęściej cytowany pisarz anglojęzyczny świata. Urodził się 457 lat temu, a jego geniusz wciąż żyje i inspiruje ludzi i twórców. Mowa oczywiście o Williamie Szekspirze – usłyszeliśmy w audycji.  

Posłuchaj

51:55
William Szekspir i jego twórczość w muzyce (Francuski Łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Festiwal Szekspirowski

Podczas tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego odwołany został spektakl "Romeos & Julias unplaued. Traumstadt" w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca i kolektywu Bodytalk z Münster. W zastępstwie "Francuski Łącznik" zaproponował ponadczasowe wersje muzyczne najsłynniejszej historii miłosnej na świecie. – W Trójce pojawi się kilkanaście wcieleń Romea i Julii, a tłem do opowieści będzie Werona. Miasto, w którym mieszkały dwa zwaśnione rody – zaprosiła Monika Małkowska. 

Romeos&Julias unplagued. Traumstadt / kultura u podstaw

Cyprian Kamil Norwid

O Kapulettich i Montekich pisał Cyprian Kamil Norwid. "W Weronie", do jego słów, wykonała Wanda Warska.

Wanda Warska - W Weronie [Official Audio] / Polskie Nagrania

Bellini

– Jest rok 1830. Bellini spieszy się z kompozycją kolejnej opery, by odbyć się od klapy, jaką okazało się jego poprzednie dzieło. Komponując, wykonał dziwny zabieg. W roli Romea osadził mezzosopranistkę, przebraną za chłopaka. Sukces dzieła był tak ogromny, że opera zaczęła krążyć po świecie Zawitała na deski teatrów w Mediolanie, Berlinie, Dreźnie i Londynie. W końcu dotarła także do Paryża, gdzie w zachwycie oglądał ją sam Napoleon. W Operze Francuskiej po dziś dzień role tradycyjnie dogrywane są przez dwie kobiety.  

" I Capuleti e i Montecchi" - Bellini / Opéra national de Paris

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 21.08.2021
Godzina emisji: 15.07

zch/kr

Polecane