Turysta wspiął się na krzyż na Giewoncie. TPN: takie wybryki w Tatrach nie mogą mieć miejsca 

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Turysta wspiął się na krzyż na Giewoncie. TPN: takie wybryki w Tatrach nie mogą mieć miejsca 
Krzyż na Giewoncie jest ważnym celem pielgrzymek, ale też stanowi spore zagrożenie w czasie burzyFoto: shutterstock/ Maciej Dubel

W poniedziałek w Internecie pojawił się film, na którym widać nieznanego mężczyznę wspinającego się na żelazny, zabytkowy krzyż na Giewoncie. Zachowanie turysty bulwersuje, tym bardziej że we czwartek 19 sierpnia przypada 120. rocznica postawienia obiektu przez górali.

sprzęt górski shutterstock_1200.jpg
Dużo sprzętu, mało talentu. Nowy trend na górskich szlakach

"To zachowanie jest naganne"

Tatrzański Park Narodowy zareagował natychmiast i sprawę zgłosił na policję. O pomoc w jej rozwiązaniu została poproszona również straż graniczna. Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku, zapowiedział, że jeżeli uda się ustalić personalia mężczyzny, zostanie on ukarany najwyższym możliwym mandatem.

– Z naszej perspektywy to zachowanie jest naganne. W przypadku stwierdzenia, że to zachowanie stanowiło wykroczenie, oczywiście będzie nałożony mandat karny w kwocie 500 złotych. Krzyż jest symbolem i wchodzenie na tego rodzaju symbole jest zachowaniem niepotrzebnym – powiedział.

Jak zauważył Paweł Skawiński, przyrodnik i przewodnik tatrzański, "Krupówki mają swoje przedłużenie nawet wysoko w górach".  Dzisiaj profil turysty tatrzańskiego zawiera w sobie również zachowania miejskie, tłumne, nieosadzone w wartościach Tatr – dodał.


Posłuchaj

3:57
Tatrzański Park Narodowy szuka mężczyzny, który wspiął się na krzyż na Giewoncie (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

120. rocznica postawienia krzyża na Giewoncie

Nieznany turysta nie tylko zaryzykował upadkiem z kilkunastometrowego obiektu i nie uszanował uczuć religijnych  chrześcijan, ale też naraził na uszkodzenie krzyż, który został wpisany na listę zabytków. Krzyż na Giewoncie postawili górale 19 sierpnia 1901 roku, na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Inicjatywa wyszła od ówczesnego proboszcza zakopiańskiego, Kazimierza Kaszelewskiego. Dziś jego wizerunek jest również elementem herbu Zakopanego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 19.08.2021
Godzina emisji: 16.37

IAR/kr

Polecane