"Mistrz" Macieja Barczewskiego. Historia Tadeusza Pietrzykowskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Mistrz" Macieja Barczewskiego. Historia Tadeusza Pietrzykowskiego
Kadr z filmu "Mistrz" w reżyserii Macieja BarczewskiegoFoto: mat. promocyjne

W audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawiał z Maciejem Barczewskim, reżyserem filmu "Mistrz". Obraz opowiada o legendarnym pięściarzu Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim. W tytułową rolę boksera, który trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego, gdzie, aby przeżyć, bierze udział w walkach na ringu, wcielił się Piotr Głowacki.


OTA1OTQxYDUgUzlnfgNtIGMLbT04WmN2NBN1dn43YGJ1BTdnaEBgPW9GP3ohFGA1bldgPiEdKHtyB3diYVchNSJuLTs6CyomO0gQbWZIYT4xVCh2LA==.jpg
Powstał dokument o słynnym polskim pięściarzu, więźniu Auschwitz

– Mój dziadek był więźniem obozu Auschwitz. Zdawałem sobie sprawę z tego, że nie powinienem w ramach obrazu o Tadeuszu Pietrzykowskim, dokonywać własnej wiwisekcji emocjonalnej bądź rodzinnej. Roman Polański mierzył się z podobnym problem w "Pianiście". Nie chciał opowiadać w filmie o swoich osobistych doświadczeniach z czasów II wojny – mówił reżyser, Maciej Barczewski. – Dziwnie to zabrzmi, ale oswojenie z Auschwitz, które dokonało się za sprawą wielu rozmów rodzinnych z dziadkiem, pozwoliło mi na wiarygodnie przedstawienia pewnych sytuacji i obozowych realiów. Znalem je z pierwszej ręki, od mojego dziadka – zaznaczył.

Posłuchaj

50:12
"Mistrz". Rozmowa z Maciejem Barczewskim (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Scenariusz

– Przygotowanie i pisanie scenariusza trwało ponad rok. Proces rozpocząłem od przeprowadzenia wnikliwych badań. Zanim napisałem pierwszą stronę, zgromadziłem i przeczytałem niemal wszystko, co zostało w Polsce opublikowane na temat Auschwitz. Następnie udałem się do muzeum, gdzie zapoznałem się z oświadczeniami byłych więźniów. Po wojnie byli oni wzywani przed komisję, gdzie składali wywiad co do tego, co przydarzyło im się w obozie. W części wspomnień pojawił się wątek więźnia 77, czyli Tadeusza Pietrzykowskiego – opowiedział. 

– Najważniejszym źródłem inspiracji była dla mnie jednak rodzina pięściarza, a głównie jego córka i żona, które udostępniły mi rodzinne archiwa. Znalazły się w nich zdjęcia i zapiski Pietrzykowskiego. To one były dla mnie kluczowym źródłem, na którym opierałem się, tworząc scenariusz – dodał. 

Mistrz - oficjalny zwiastun, w kinach od 27 sierpnia/Moje Filmy

Zdjęcia

– Niestety nie mogliśmy realizować filmu na terenie obecnego Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau. Nie jest to możliwe od lat 90. Z nagrywaniem filmu w takich miejscach, wiąże się ogromna odpowiedzialność. Auschwitz to wielka nekropolia. Jako filmowcowi nie wypadałoby mi chodzić tam z ekipą. Uważam, że teren ten należy traktować jako cmentarz i miejsce pamięci. Staraliśmy się szczegółowo odzwierciedlić i pokazać, jak wyglądał obóz, poprzez wybudowanie jego repliki w Piasecznie pod Warszawą. Stanęły tam monumentalne, olbrzymie dekoracje, które mam nadzieję, przybliżą widzom, jak Auschwitz prezentowało się na początku swojego funkcjonowania, czyli w latach 1940–1941 – powiedział reżyser.

W główną rolę wcielił się Piotr Głowacki. Premiera filmu "Mistrz" będzie miała miejsce 27 sierpnia. 

Ponadto w audycji:

  • Premiera zagraniczna: "Annette" w reżyserii Leosa Caraxa – wypowiedź krytyka filmowego Kuby Armaty;
  • w kinach: komediodramat "Czarna owca" w reżyserii Aleksandra Pietrzaka ("Mocna kawa wcale nie jest taka zła", "Ja i mój tata", "Juliusz") – wywiad z autorem filmu oraz debiutującą na dużym ekranie Agatą Różycką;
  • w kinach: "Moja cudowna Wanda" (szwajcarski komediodramat z udziałem polskich aktorów, m.in.: Agnieszki Grochowskiej i Cezarego Pazury) – wypowiedź filmoznawczyni Agnieszki Zając;
  • piosenki z filmów i muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Maciej Barczewski (reżyser), Kuby Armaty (krytyk filmowy), Agata Różycka (autor filmu), Agnieszka Zając (filmoznawca)
Data emisji: 21.08.2021
Godzina emisji: 16.08

zch/kr

Polecane